Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnicze miliardy na energię

Autor: Dariusz Ciepiela
21-12-2012 01:35 |  aktualizacja: 07-03-2013 15:04
Górnicze miliardy na energię
Jak zadeklarował ostatnio prezes Herbert Wirth, zmiany w strategii KGHM-u będą dotyczyły przede wszystkim wzmocnienia sektora energetycznego. Możliwe, że będzie to oznaczało podwyższenie celu określanego na poziomie 30 proc. przychodów z energetyki. Całkowite przejęcie Południowego Koncernu Węglowego od Kompanii Węglowej jest ważnym elementem strategii Taurona. - Kompania nie mówi "nie" - zdradza Dariusz Lubera, prezes Grupy Tauron Polska Energia.

Spółki węglowe planują inwestycje we własne źródła energii elektrycznej. A Grupa Tauron chce zwiększyć inwestycje w wydobycie węgla.

Górnictwo i energetyka to branże, które w polskich realiach jeszcze długo będą na siebie skazane, a małżeństwo z rozsądku coraz częściej bywa rozpatrywane jako optymalna opcja. Energetyce zależy na stabilnych cenach paliwa. Górnictwo widzi w inwestycjach w wytwarzanie energii szansę na zbyt urobku wolny od koniunkturalnych wahań, zagospodarowanie paliw alternatywnych i biznesową dywersyfikację w niepewnych dla węgla czasach.
KW buduje elektrownię

Terminarz budowy 1000-MW bloku Kompanii Węglowej powinien być gotowy na początku 2013 r. Maciej Kaliski, przewodniczący jej Rady Nadzorczej, informuje, że Kompania prowadzi rozmowy z dwoma potencjalnymi partnerami, którzy są gotowi wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jeden pochodzi z Chin, drugi z Korei Południowej.

Kaliski podkreśla, że nie są nim natomiast zainteresowane ani polskie, ani europejskie grupy energetyczne.

Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej, powiedziała nam, że realizacja projektu zlecona zostanie spółce celowej (SPV), co znacznie przyśpieszy cały proces inwestycyjny.

Kompania będzie miała w niej około 49 proc. udziałów.

Łączny koszt inwestycji powinien zamknąć się w kwocie około 5 mld zł. Kompania chce ją sfinansować z kredytu.

Gdyby budowę elektrowni udało się zsynchronizować z giełdowym debiutem Kompanii Węglowej, środki mogłyby pochodzić także z podniesienia kapitału spółki.

Elektrownia powstanie na terenie kopalni Czeczott w Woli. Ma ruszyć w roku 2019. Rocznie zużywać będzie 2,5-3,5 mln ton węgla. Jej sprawność netto powinna oscylować wokół 45 proc. Roczna produkcja energii ma sięgnąć poziomu 5-7 mln MWh.

Kompania nie starała się o przyznanie elektrowni darmowych uprawnień do emisji CO2. A to dlatego, że fizyczne rozpoczęcie inwestycji nie nastąpiło do końca 2008 roku, co jest warunkiem otrzymania takich uprawnień.

Kilka frontów JSW

Projekty energetyczne realizuje w swojej grupie kapitałowej także Jastrzębska Spółka Węglowa.

We wchodzącej w jej skład Koksowni Przyjaźń wmurowano 19 listopada kamień węgielny pod budowę nowego bloku energetycznego o mocy 71 MW.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP