Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Gospodarczy motor wzrostu

Autor: Janusz Piechociński
17-05-2013 15:07 |  aktualizacja: 13-06-2013 12:59
Gospodarczy motor wzrostu

Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w cieniu światowego spowolnienia. Celem naszego spotkania będzie zatem wypracowanie nowego spojrzenia na procesy i zmiany zachodzące w Europie i Polsce.

Do najważniejszych problemów należy próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co może być motorem wzrostu europejskiej gospodarki.
Przewidywania rozwoju gospodarczego UE w latach 2013-14 nie wyglądają różowo, zważywszy na dynamikę wzrostu Wspólnoty przed kryzysem z roku 2008. W ocenie Komisji Europejskiej, wzrost gospodarczy w Unii może wynieść 0,1 proc. w 2013 r. i 1,6 proc. PKB w 2014 r. Odnotujmy jednak, że wynik ten świadczy o wolniejszym wprawdzie niż kiedyś, ale jednak wzroście europejskiej gospodarki (choć prognoza na 2014 r. wydaje się zbyt optymistyczna).

Patrząc na kraje, przez które przeszła fala kryzysu i które odbudowały swą pozycję, możemy zauważyć, że jednym z głównych motorów ich wzrostu pozostaje eksport. Te państwa, w których problem zadłużenia sektora gospodarstw domowych jest ograniczony, powinny także wspierać wzrost konsumpcji. Przyrost nakładów inwestycyjnych zależy z kolei od skutecznych działań polityki gospodarczej.

W dłuższej perspektywie kluczowe dla naszego kontynentu staną się zaś reformy strukturalne, zwiększające potencjał naszych gospodarek.

Polskie szanse

Polska ma spory potencjał ekonomiczny na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej (zaliczamy się do największych państw UE - z dużym, chłonnym rynkiem wewnętrznym).

Nasza obecność w Unii jest postrzegana jako element ograniczający ryzyko polityczne, społeczne i gospodarcze.

Mimo niesprzyjającej sytuacji na światowych rynkach, Polska wciąż znajduje się w czołówce państw Starego Kontynentu pod względem wysokości wzrostu PKB. Perspektywy naszego rozwoju dobrze oceniają także zewnętrzni obserwatorzy. Przy umiarkowanych prognozach dla całej Unii (na poziomie 0,3 proc. r/r) przewidywane tempo rozwoju gospodarczego dla Polski szacuje się na 1,5-2,1 proc. PKB. To, zdaniem zagranicznych analityków, zasługa m.in. konsolidacji fiskalnej, rządowego wsparcia dla inwestorów i konkurencyjności naszej przedsiębiorczości.

Dlatego tak ważne stało się m.in. utrzymanie dobrej pozycji Polski jako kraju atrakcyjnego dla inwestorów.

Kluczowe w tym względzie może się okazać wydłużenie działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych - o sześć lat, czyli do 2026 r. W mojej ocenie, konieczne jest również opracowanie nowych zasad udzielania dotacji w "Programie wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020". Za dobre rozwiązanie, zachęcające koncerny do prowadzenia biznesu w naszym kraju, należy też uznać wzmocnienie zachęt dla tych przedsiębiorców, którzy stwarzają dużo nowych miejsc pracy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP