Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Granice szczelniejsze

Autor: Marek Paszczela
13-03-2001 00:00

Do głównych zadań wypełnianych przez administrację celną należą funkcje: kontrolna i fiskalna. Cło jest jednym z podstawowych instrumentów polityki handlowej państwa i ważnym źródłem dochodów budżetowych. W 2000 roku polskie służby celne wykorzystały wszystkie sposoby, aby zwiększyć wpływy do budżetu państwa, m.in. poprzez poprawę efektywności pracy, przeprowadzenie częstszych kontroli celnych, w tym weryfikację świadectw pochodzenia towarów, deklaracji wartości celnej czy klasyfikacji taryfowej towarów - taką opinię szefostwa Głównego Urzędu Ceł można było usłyszeć w Warszawie na konferencji zorganizowanej z okazji Dnia Celnika.

Nic dziwnego, że taka postawa służb celnych spowodowała zadowolenie premiera Jerzego Buzka, który był gościem konferencji. Zadowolenie wynikało wprost z finansowych działań celników. Administracja celna dostarczyła bowiem do budżetu państwa w 2000 roku z tytułu poboru ceł ponad 5 mld złotych i, co najważniejsze, przekroczyła zakładany plan o ponad 10%. 500 dodatkowych milionów złotych w niedomykającym się budżecie musi budzić zadowolenie premiera Buzka.
Prezes GUC, Zbigniew Bujak podkreślił także, że wpływy z podatków od towarów importowanych, pobierane przez celników, z roku na rok rosną i w 2000 roku wyniosły przeszło 40,5 mld złotych. A z tytułu poboru samego podatku VAT odprowadzonego do budżetu państwa, ok. 65% jest zasługą celników. Jak wynika z powyższego w 2000 roku administracja celna odprowadziła do budżetu państwa łącznie 45,5 mld złotych, co oznaczałoby, że 32% dochodów budżetowych "wypracowali" celnicy.
Rok 2000 postawił przed służbami celnymi zupełnie nowe zadania dotyczące ściśle ochrony polskiego rynku. W związku ze stwierdzonym w krajach Unii Europejskiej wzrostem ilości zdiagnozowanych przypadków występowania u bydła choroby gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE) w celu ograniczenia możliwości przeniknięcia zagrożenia do Polski i wprowadzenia do obrotu zwierząt oraz towarów mogących zawierać czynnik zakaźny, wprowadzony został zakaz ich przywozu i tranzytu. Tym samym na administrację celną władze państwa nałożyły dodatkowy obowiązek dokładnego kontrolowania przestrzegania zakazu. W efekcie podjętych działań na granicach zatrzymano 7 transportów z importowaną do Polski mączką mięsną.
Mimo słów krytyki podkreślającej korupcję na polskich granicach, GUC podkreśla skuteczność działań służb celnych i rosnącą wykrywalność przestępstw celnych dewizowych.
W ciągu prawie całego roku 2000, w stosunku do roku poprzedniego (1999) wartość towarów zajętych do spraw karnych skarbowych wzrosła aż o 30%, tj. do 117.420.287 zł. Największy wzrost odnotowano w wartości wyrobów tytoniowych, bo aż o 123% (w 2000 roku zajęto ok. 170 mln sztuk papierosów). W przypadku alkoholu wzrost ten wyniósł 35% (zatrzymano ponad 607 tys. litrów alkoholu).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP