Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grunt to złom, czyli koniunktura w hutnictwie napędza rynek złomu

Autor: Renata Dudała
13-04-2005 00:00

Złom stalowy i żeliwny jest podstawowym surowcem dla hut i odlewni. Wykorzystanie złomu w procesie wytapiania stali jest istotne ze względów energetycznych, ekonomicznych i ekologicznych. W wielu krajach jego nadwyżki są przedmiotem opłacalnego eksportu. Koniunktura w hutnictwie napędza rynek złomu.

W ubiegłym roku światowa produkcja stali przekroczyła miliard ton. W ślad za wzrostem produkcji stali, zapoczątkowanym przez inwestycje w Chinach, wzrosło zapotrzebowanie na złom stalowy. Światowy rynek złomu kształtuje się dziś na poziomie 450 mln ton w skali roku.

Taniej, czyli drożej

- W ciągu ostatnich lat znacząco zmieniła się w Polsce struktura produkcji stali ze względu na procesy wytapiania - ocenia Bogdan Rębiasz, adiunkt w Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej. - Obecna jest zbliżona do struktury światowej. Obserwuje się systematyczny wzrost udziału stali wytapianej w procesie konwertorowo-tlenowym i w procesie elektrycznym. To oznacza większe zapotrzebowanie na złom, zważywszy, że w procesie elektrycznym w Polsce wsad metaliczny jest w stu procentach złomem stalowym.

Zdaniem Jana Sztobryna z Agencji Rozwoju Przemysłu, oceniając polski rynek złomu warto zwrócić uwagę na malejący udział złomu obiegowego w krajowym rynku złomu. Wynika to z poprawy uzysków w krajowym hutnictwie.

Według danych Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem (IPHGZ), pozysk złomu z rynku krajowego bez złomu obiegowego ocenia się na ok. 6,5 mln ton rocznie.

Eksport złomu za dziewięć miesięcy roku 2004 wyniósł 1,4 mln ton, natomiast import kształtował się na poziomie 187 tys. ton. W związku ze zmianą struktury wytapiania stali huty będą musiały bazować na złomie.

Zużycie złomu przez Mittal Steel Poland SA, największego producenta stali w Polsce, w roku 2004 wynosiło 1 mln 615 tys. ton, z czego 855 tys. ton to złom handlowy (zewnętrzny). Reszta zużywanego złomu to surowiec wewnętrzny. Główni dostawcy złomu do Mittal Steel Poland SA to HK Cutiron i Złomex SA.

- Złom odgrywa znaczącą rolę w produkcji stali - podkreśla Ireneusz Nalewajko, dyrektor Przedsiębiorstwa Przerobu Złomu Metali "Centrozłom" Wrocław. - Blisko 75 proc. pozyskiwanego złomu eksportujemy do niemieckich hut, produkujących wyroby wysokiej jakości, w tym blachy specjalne. Wysyłamy złom o najlepszych parametrach jakościowych. Niestety, polskie huty w niewielkim stopniu korzystają ze złomu dobrej jakości. Wolą kupować tańszy surowiec. Jednak im tańszy złom, tym w efekcie droższa produkcja.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP