Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grzegorz Napieralski: jesteśmy za swobodą

Autor: Wojciech Kuśpik, Piotr Stefaniak
09-06-2011 00:00
Grzegorz Napieralski: jesteśmy za swobodą

Potrzebny jest przełom w myśleniu polityków o gospodarce - twierdzi Grzegorz Napieralski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w rozmowie z Wojciechem Kuśpikiem i Piotrem Stefaniakiem.

- Z badań opinii publicznej wynika, że po jesiennych wyborach parlamentarnych nie powstanie rząd jednej partii, lecz koalicyjny. Co w sprawach gospodarczych jest priorytetem dla SLD i programem minimum do rozmów z innymi partiami?
GN Kontynuacja tych spraw, które rozpoczęły się za rządów premiera Leszka Millera, a dotyczyły większej swobody gospodarczej.

- Co pan ma na myśli?

GN
Przede wszystkim zmniejszyliśmy podatek, z 27 do 19 proc., co stało się bodźcem do rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, które dominują w gospodarce. W tym kierunku trzeba iść.

Chodzi mi o usuwanie barier w działalności biznesu. O ograniczenie machiny urzędniczej, upraszczanie skomplikowanych przepisów prawa, usprawnienia w podejmowaniu decyzji dotyczących przedsiębiorców.

- W Sejmie kończą się prace nad ustawą deregulacyjną, a wicepremier Waldemar Pawlak przygotowuje projekt ustawy deregulacyjnej "bis".

GN
Ale ja nie zauważyłem żadnych efektów.

- Wkrótce zaświadczenia mają zostać zastąpione oświadczeniami...

GN
Panowie, mówmy o poważnej polityce gospodarczej. O prawdziwych procesach gospodarczych. Żeby decyzje zapadały w urzędach szybko, a przedsiębiorca miał jasność sytuacji.

Żeby nie było tak, że w jednym urzędzie skarbowym spotka się z jedną interpretacją przepisów, a w sąsiednim z inną. Bo co mamy w istocie?

Miało być jedno okienko do zakładania firmy, ale wszyscy wiedzą, co się stało, premier przyznaje się do porażki. Komisja "Przyjazne państwo" miała niwelować złe przepisy gospodarcze, lecz nic w tej materii się nie wydarzyło. To jest ta pierwsza linia oporu, która hamuje szybszy rozwój, a którą trzeba pokonać. Podobnie jest z usprawnieniem procesu wykorzystania środków unijnych.

Procedury są mało przejrzyste i skomplikowane, przez co przewlekłe i ciągną się niemal latami. Przyspieszenie ich napływu do gospodarki to jeden z kluczy ożywienia jej rozwoju.

- Czy SLD ma spójną wizję zmian gospodarki? Socjaldemokracje zachodnie, gdy sprawowały władzę, miały problem z "tożsamością", sięgając po rozwiązania neoliberalne.

GN
Nie mamy problemu z tożsamością. Dla nas jest nieustannie ważne, aby gospodarka się rozwijała jak najszybciej, bo to lepiej służy obywatelom - także przedsiębiorcom i pracownikom. A oni są w centrum naszej uwagi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP