PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Handel emisjami: rynek w okresie dojrzewania

Autor: Mariusz Przybylik; Jochen Hauff, Łukasz Rey*
02-06-2006 00:00
Handel emisjami: rynek w okresie dojrzewania
Prawdopodobne scenariusze zachowań czynników cenotwórczych Wolumen transakcji zawartych na rynku handlu emisjami w 2005 r. (mln uprawnień)

Duże, zachodnie przedsiębiorstwa uczestniczą już aktywnie w handlu uprawnieniami do emisji gromadząc cenne doświadczenia i testując różnorodne metody handlu.

Rynek handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych jest rynkiem jeszcze niedojrzałym, na co wskazują gwałtowne wahania cen. Choć uprawnienia są specyficznym towarem, to, jak w przypadku każdego innego towaru, ich cena na rynku kształtuje się zgodnie z prawami popytu i podaży.
Popyt jest pochodną poziomu emisji dokonywanych przez przedsiębiorstwa objęte systemem. Podaż w latach 2005-2007 została określona przez Narodowe Plany Alokacji dla poszczególnych państw, które rozdzieliły uprawnienia do emisji łącznie ok. 2,2 miliona ton dwutlenku węgla na rok pomiędzy około 12 000 instalacji.

Wpływ poszczególnych czynników na ceny uprawnień nie jest zdeterminowany, ale można zidentyfikować określone kierunki oddziaływania. Jednym ze sposobów podziału czynników wpływających na ceny uprawnień jest zgrupowanie ich w kategorie w zależności od umiejscowienia czynnika wewnątrz lub poza przedsiębiorstwem oraz od okresu ich oddziaływania na ceny.


Czynniki krótkoterminowe


Doświadczenie uczestników rynku – aktywne uczestnictwo w rynku handlu uprawnieniami przyczyni się do korzystnego dla wszystkich zaangażowanych stron rozwoju obrotu posiadanymi uprawnieniami. Zwiększające się doświadczenie uczestników rynku będzie obniżać koszty transakcyjne oraz niepewność rynku.

Relacja ceny gazu do ceny węgla – sektor elektroenergetyczny jest w największym stopniu odpowiedzialny za emisję CO2. Wytwórcy energii elektrycznej będą mniej skłonni substytuować węgiel gazem w przypadku wzrostu ceny gazu. Można oczekiwać, że taka sytuacja przyczyni się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla. To z kolei znalazłoby odzwierciedlenie w wyższych cenach uprawnień.

Popyt na energię elektryczną – zmieniające się w ciągu roku zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną zmusza wytwórców odpowiednio do zmniejszenia lub zwiększenia produkcji. Takie zmiany w poziomie produkcji powodują również odpowiednie zmiany w wielkości emisji.


Czynniki długoterminowe


Administracyjnie ustalona podaż uprawnień – alokowane ilości uprawnień do emisji będą determinowały pozycję rynkową przedsiębiorstwa, a więc konieczność kupna lub też sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Wyłącznie w sytuacji, gdy ogólna liczba przydzielonych uprawnień będzie mniejsza niż zapotrzebowanie wynikające z emisji, wartość uprawnień będzie utrzymywała się na oczekiwanym przez Komisję Europejską odpowiednio wysokim poziomie, stymulującym redukcję emisji CO2. Szacuje się, że w pierwszej fazie firmom zabraknie ok. 200 milionów uprawnień.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP