Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Huta z przyszłością

Autor:
10-09-2001 00:00

Rozmowa z Markiem Serafinem, prezesem zarządu Huty "Zawiercie" SA

- Co zmieniło się w ostatnich latach w Hucie "Zawiercie" SA?
- Koniec lat osiemdziesiątych był dla Huty "Zawiercie" okresem podejmowania kluczowych decyzji dotyczących przetrwania i rozwoju firmy. Podstawowym założeniem przyjętego programu restrukturyzacji było przekształcenie huty w wysokowydajną minihutę zdolną do konkurowania swoimi wyrobami zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Huta przekształciła się z wielowydziałowego przedsiębiorstwa hutniczego z trzema stalowniami w nowoczesną mini-hutę przy zachowaniu porównywalnej wielkości produkcji stali płynnej.
Przemiany obejmowały trzy główne obszary funkcjonowania huty:
1. Technikę i technologię
2. Organizację
3. Ekologię
Równolegle z modernizacją techniczno-technologiczną przeprowadzono szereg działań mających na celu poprawę warunków ekologicznych huty. Kompleksowa modernizacja gospodarki wodnej i ściekowej, budowa dodatkowych systemów odpylania na stalowni elektrycznej, budowa składowiska odpadów, likwidacja przestarzałych urządzeń i linii technologicznych, zlecenie gospodarki odpadami firmie zewnętrznej - wszystkie te działania doprowadziły do neutralizacji szkodliwego oddziaływania huty na otoczenie.
Wymiernym efektem przeprowadzonych działań modernizacyjnych i inwestycyjnych jest obniżenie kosztów wytwarzania wyrobów walcowanych.
Zmianom organizacyjnym towarzyszy ciągły wzrost wydajności pracy oraz restrukturyzacja zatrudnienia rozumiana nie tylko jako wydzielony ze strutrur Huty jednostek i komórek organizacyjnych, które w dużej mierze pełniły w stosunku do niej funkcje usługowe. Redukcja zatrudnienia wiązała się także z dobrowolnymi zwolnieniami związanymi z wypłatami odszkodowań oraz rozwiązaniem umów z osobami pracującymi w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wielu pracowników skorzystało z hutniczego pakietu socjalnego, a towarzyszyła temu zmniejszona liczba przyjęć do pracy.
Rok 2000 był rokiem przełomowym - po raz pierwszy przez cały rok huta miała do dyspozycji pełen asortyment gotowych wyrobów docelowo przewidzianych w zrealizowanym programie restrukturyzacji. Znalazło to odbicie w wynikach sprzedaży, Huta praktycznie przestała sprzedawać półwyroby, które zużyto na własne potrzeby do produkcji wyrobów gotowych. Wsztstkie wspomniane powyżej zmniany nie byłyby możliwe bez partnerskiej i pełnej współpracy oraz wzajemnego zrozumienia pomiędzy głównym udziałowcem, tj. Impexmetalem, związkami zawodowymi działającymi w Hucie oraz zarządem.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP