PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo: dobra passa trwa

Autor: Renata Dudała
09-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 28-01-2008 12:22
Hutnictwo: dobra passa trwa

Nie zgadzamy się z propozycjami rządu zmniejszającymi limity CO2 dla hut. Nie po to dokonywano restrukturyzacji, aby dziś karać huty, przyznając im niższy limit - mówi Romuald Talarek, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jak ocenia pan sytuację na światowym rynku stali?
- Rośnie zużycie stali. W ciągu ostatnich 15 lat nastąpiło podwojenie zużycia wyrobów stalowych. Dla 2007 roku szacuje się ich zużycie na poziomie 1 200 mln ton. Motorem napędowym jest Azja, głównie Chiny. Coraz wyraźniej jednak w tym układzie zaznaczają swoją obecność - poza Chinami - pozostałe kraje z grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie). Gospodarki tych krajów dynamicznie się rozwijają. Stal staje się produktem bazowym, nie tylko dla przedsięwzięć infrastrukturalnych i budownictwa, ale także dla produkcji dóbr konsumpcyjnych - to wyjątkowo korzystny okres dla branży.

Światowy przemysł stalowy wciąż odnotowuje korzystną dynamikę wzrostu, wynikającą z rosnącego popytu na stal przetworzoną. I chociaż zauważamy w ostatnim czasie niewielkie spowolnienie dynamiki wzrostu w stosunku do minionych lat, jest to przejściowa sytuacja. Należy przypuszczać, że wynikająca z perturbacji na rynku amerykańskim. Generalnie jednak w hutnictwie trwa dobra passa. Spodziewana na koniec roku produkcja stali przekroczy 1 300 mln ton.

Czy o krajowym hutnictwie można już powiedzieć, że jest konkurencyjne?

- Hutnictwo w Polsce restrukturyzowano pod kątem dostosowania technik i technologii do standardów europejskich i światowych oraz potrzeb lokalnego rynku. Główne cele techniczne, ekonomiczne, socjalne i ekologiczne osiągnięto. Dokonano też zmian w zakresie poprawy produktywności, aczkolwiek tutaj pozostało jeszcze wiele do zrobienia, by dorównać standardom zachodnioeuropejskim. I ten problem powinien w jednakowym stopniu dotyczyć pracodawców i pracobiorców. Poprawa produktywności jest konieczna, jeżeli mamy zwiększać konkurencyjność. Zwiększanie konkurencyjności jest procesem złożonym, potrzebne są dalsze inwestycje, ukierunkowane na wyroby przetwórstwa zimnego.

Zwłaszcza w sytuacji, gdy potencjalny import - i to nie tylko chiński - stanowić może konkurencję dla rodzimej produkcji. Już dzisiaj udział importu w krajowym zużyciu stali (12 mln w br.) wynosi 57 proc. Natomiast dzięki dokonaniom w sferze technologii nasze produkty są mniej energochłonne i coraz bardziej dopasowane do potrzeb rynku. Zawdzięczamy to zrealizowanym w ostatnim czasie inwestycjom i wprowadzeniu na rynek nowych produktów. Przykładem są choćby nowe produkty walcowni gorącej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland czy produkty długie o podwyższonej wytrzymałości oraz specjalnie przygotowywane pod zastosowanie ostateczne (Celsa, CMC, ISD). Te dokonania restrukturyzacyjne - szersze niż wynikało to z programu rządowego - tworzą doskonały fundament pod rozwój hutnictwa w najbliższych latach, zwłaszcza w dziedzinie produktów wysoko przetworzonych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP