Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo dokłada do pieca

Autor: Renata Dudała
24-02-2011 00:00
Hutnictwo dokłada do pieca
Przejęcie przez Alchemię Zakładu Produkcji Rur (Rurexpol), według Kariny Wściubiak-Hankó, prezes Alchemii SA, wpłynie na przyśpieszenie budowy Polskiego Koncernu Rurowego, którą spółka sukcesywnie realizuje. Struktura własnosciowa hutnictwa zelaza i stali w Polsce wg maksymalnych mocy produkcyjnych stali surowej (w proc.)

Obecne w Polsce firmy stalowe wznawiają wygaszone w kryzysie moce produkcyjne. Problemem jest nadal niskie ich wykorzystanie w krajowym hutnictwie.

Polskie huty odnotowały w 2010 roku znaczący wzrost produkcji wobec kryzysowego roku 2009. Według prognoz Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej, możliwy jest wzrost o 13 procent (bez uwzględnienia wyników z grudnia 2010 roku). Od początku roku do końca września 2010 roku huty wytworzyły ponad 6 mln ton stali, o 16,6 proc. więcej niż w 2009 roku. Wzrosło także zużycie stali o około 16 procent.
Problemem jest nadal niskie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w krajowym hutnictwie. Jedną z przyczyn takiego stanu jest aż 61-procentowy udział importu w krajowym zużyciu stali. Kolejne przyczyny to zbyt wysokie ceny mediów - energii elektrycznej i gazu - oraz polityka podatkowa, mało sprzyjająca sektorowi stalowemu.

Są jednak przesłanki skłaniające do optymistycznego postrzegania perspektyw polskiego rynku stali. Potwierdza to sytuacja sektorów konsumujących wyroby stalowe. Ożywienie w budownictwie przyczyni się do większego zapotrzebowania na stal. Rozpoczęły się bowiem inwestycje infrastrukturalne i kolejowe. Zapowiadane są ponadto liczne inwestycje w energetyce.

Rosnący popyt na stal zawdzięczamy nie tylko budownictwu, ale także branży motoryzacyjnej czy AGD.

Lekcja elastyczności

- Rok 2010 był dużo lepszy dla ArcelorMittal Poland niż poprzedzający go 2009 r. - mówi Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland. - Zwiększaliśmy produkcję proporcjonalnie do wzrostu popytu. Obniżenie poziomu zamówień w okresie letnim, które jest typowym trendem w przemyśle stalowym, ArcelorMittal Poland wykorzystał na przeprowadzenie remontu wielkiego pieca w Krakowie. Uruchomimy go ponownie w drugim kwartale 2011 roku.

Wtedy też spodziewamy się ponownego wzrostu popytu.

Przewidywania Samaddara co do 2011 roku są spójne z prognozami World Steel Association, zakładającymi 6-procentowy wzrost w przemyśle stalowym. ArcelorMittal Poland będzie kontynuował w tym roku program inwestycyjny, w ramach którego zostaną uruchomione m.in. stanowiska do odsiarczania surówki i instalacja wdmuchiwania pyłu węglowego do wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Będą także kontynuowane inwestycje w części surowcowej krakowskiej huty, m.in. w koksowni.

Przyczynią się one do umocnienia pozycji na rynku. (Więcej na ten temat w rozmowie na str. 76).

Także dla ArcelorMittal Warszawa rok 2010 był zdecydowanie lepszy niż kryzysowy rok 2009. Produkcja stali wzrosła o ponad 25 procent. W hucie rozpoczęto kolejny etap inwestycji w wydziale walcowni drobnej prętów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP