Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo: Koniunktura jeszcze trwa

Autor: Renata Dudała
31-08-2004 00:00
Hutnictwo: Koniunktura jeszcze trwa
Tabela 1 Tabela 2

W ciągu pięciu miesięcy 2004 roku produkcja stali w Polsce wzrosła o 25,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrosło również zużycie stali, które w tym roku sięgnie 8 mln ton. Jednak dobra koniunktura, spowodowana inwestycjami w Chinach powoli słabnie. Mimo to na koniec roku huty powinny osiągnąć 10 procentowy wzrost produkcji.

Korzystne zmiany przypadły na okres stalowego i koksowego boomu. Nastąpił znaczny wzrost produkcji mimo zmniejszenia zatrudnienia i wzrost wydajności pracy. Dotyczy to głównie hut, do których weszli zagraniczni inwestorzy strategiczni tj. hut wchodzących w skład Ispat Polska Stal (IPS), Huty Zawiercie i Huty Ostrowiec. W całym sektorze poprawiły się wyniki finansowe. O ile w 2002 roku hutnictwo zanotowało straty rzędu 600 mln zł, rok 2003 zakończył się niewielkim zyskiem wynoszącym 50 mln zł. Zobowiązania sektora spadły o 37 proc. Poprawę widać w pierwszym kwartale tego roku, kiedy to huty osiągnęły zyski w wysokości około 60 mln zł w skali miesiąca. Zakłady odzyskały również płynność finansową.
W 2003 roku polskie huty wyprodukowały 9,1 mln ton stali surowej i 6,8 mln ton wyrobów walcowanych na gorąco. Import wyrobów hutniczych w 2003 roku wyniósł 3482 tys. ton i był wyższy o 12 proc. w stosunku do 2002 roku. Według struktury geograficznej największy udział stanowił import z krajów Unii Europejskiej - 53 proc i CEFTA - 30 proc. Z kolei w 2003 roku polski eksport wyrobów hutniczych wyniósł 3666 tys. ton i był wyższy o 3 proc. w porównaniu do 2002 roku. Największym partnerem handlowym w eksporcie wyrobów hutniczych były kraje UE - 49 proc. Eksport do krajów CEFTA stanowił 19 proc.
- Ubiegły rok był dobry dla producentów wyrobów hutniczych, z wyjątkiem producentów rur stalowych bez szwu - ocenia Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - W stosunku do 2002 roku zwiększył się w Polsce popyt na wyroby stalowe. Odnotowano wzrost eksportu i importu. Postępujące działania dyscyplinujące koszty i lekka poprawa cash flow sprawiły, że sektor odnotował wyższe przychody ze sprzedaży i mniejsza stratę netto niż przed rokiem. Zwiększyło się jawne zużycie wyrobów stalowych gotowych z 7,1 mln ton w 2002 roku do 7,7 mln ton w 2003 roku. Porozumienie rządu i Unii Europejskiej co do programu restrukturyzacji polskiego hutnictwa, uwieńczone zapisem w traktacie akcesyjnym, jest zasadniczą wartością. Równie ważna jest konsekwencja w zakresie konsolidacji i prywatyzacji sektora. Polskie Huty Stali SA zyskały inwestora strategicznego - LNM Holdings N.V., Huta Zawiercie SA - Commercials Metals Company, a Zakłady Ostrowieckie Huta Ostrowiec Sp. z o.o. przejął hiszpański koncern Celsa. Działania te niewątpliwie przyczyniły się do ochrony sektora przed upadłością i jednocześnie sprawiły, że stał się on konkurencyjny.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP