PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo: polski wsad ekologiczny

Autor: Renata Dudała
07-04-2006 00:00
Hutnictwo: polski wsad ekologiczny

W krajach Europy Środkowej emisje gazów cieplarnianych obniżyły się za sprawą zamykania zakładów o najwyższej emisyjności i dzięki inwestycjom w ochronę środowiska. Polskie hutnictwo ma swój znaczący udział w tych przemianach.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zadeklarowały w latach 1990-2003 redukcję emisji CO2 w wysokości 8 proc. do 2012 roku. Cel ten jest jednak różnie realizowany w poszczególnych krajach. Zgodnie z raportem Sekretariatu Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu Niemcy zdołały ograniczyć emisję o 18,2 proc., Luksemburg o 16 proc., Szwecja o 2,3 proc., a Francja o 1,9 proc. Największą redukcję emisji odnotowała Łotwa – o 58 proc. oraz Litwa – o 66 proc. Polska obniżyła emisję o 33 proc.
Ilość uprawnień emisyjnych, rozdzielana między instalacje w państwach członkowskich UE, jest określana w Krajowych Planach Rozdziału Uprawnień (na lata 2005-2007). W Polsce podjęto już prace nad planem na lata 2008-2012. Rządy mają czas do lipca 2006 roku na przedstawienie Komisji Europejskiej swoich propozycji w tym zakresie. Opracowano też Krajowy Plan Redukcji Emisji SOX, NOX i pyłów z dużych źródeł spalania. Sektor stalowy został objęty obydwoma planami.

– Przyznane uprawnienia emisyjne traktowane są jako aktywa, które powinny być uwzględnione w działalności bieżącej i przy budowie strategii rozwoju przedsiębiorstwa – podkreśla Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. – Przedsiębiorstwa, których zarządy najszybciej i najtrafniej ocenią wpływ przyznanych uprawnień na działalność firmy, będą mogły bezpiecznie funkcjonować na rynku.

Hutnictwo musi się liczyć z tym, że prawo dotyczące ochrony środowiska będzie bardziej rygorystyczne, a standardy emisyjne coraz bardziej wyśrubowane.

Zdaniem Talarka pozytywny wkład sektora stalowego w wysiłkach na rzecz redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w Polsce jest niekwestionowany. W ramach realizacji programu restrukturyzacji zlikwidowano część wielkich pieców (przestarzałe technicznie i nieprzyjazne ekologicznie) oraz wszystkie piece martenowskie. Inwestycje i modernizacje, które realizowano wraz z likwidacją, miały na celu unowocześnienie produkcji i ograniczenie negatywnych jej skutków dla środowiska zarówno w sferze wytapiania stali, jaki i jej rozlewania.

Czynnikiem ograniczającym emisję gazów i pyłów w sektorze stalowym było przede wszystkim zmniejszenie produkcji stali z powodu fizycznej likwidacji około 40 proc. zdolności produkcyjnych. Kolejnym czynnikiem ograniczającym emisję gazów i pyłów, były inwestycje proekologiczne zrealizowane w sektorze w latach 1989-1999. W efekcie tych dokonań emisja w przeliczeniu na tonę stali surowej wyraźnie się obniżyła.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP