PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo: Rura z perspektywą

Autor: Renata Dudała
17-05-2005 00:00

Sektor rurowy ma nadal niezłe perspektywy, mimo że szczyt koniunktury na stalowych rynkach mamy za sobą. Według prognoz ekspertów, w Europie będzie rosło zapotrzebowanie na rury. Można spodziewać się też rosnącego popytu na polskim rynku, zważywszy na planowane inwestycje w energetyce i gazownictwie.

Zaostrza się walka o polski rynek produkcji rur, na których – jak się okazuje – można całkiem nieźle zarobić. W ciągu 10 miesięcy 2004 roku produkcja rur przekroczyła 317 tys. ton, tj. o 25 proc. więcej niż w tym samym okresie 2003 roku. Zwiększyła się produkcja rur bez szwu do 125 tys. ton (wzrost o 20 proc.) i rur ze szwem do 192 tys. ton (wzrost o 28 proc.). Wyniki produkcyjne są zatem niezłe, mimo niewielkiego jak dotąd stopnia zaawansowania restrukturyzacji sektora rurowego. Huty rur bez szwu są w upadłości bądź kierują nimi tzw. operatorzy. Pierwszym krokiem byłoby opracowanie strategii dla całej branży, uwzględniającej optymalne rozwiązania z punktu widzenia właścicieli. Kolejnym – konsolidacja sektora. Dotyczyłoby to Huty Andrzej, Walcowni Rur Jedność, ale również Huty Batory i Rurexpolu. Produkowanie rur zarówno przez WRJ, Hutę Andrzej i Rurexpol byłoby nieporozumieniem i prowadziłoby do niepotrzebnej konkurencji – oceniają przedstawiciele branży. Z drugiej strony powstanie koncernu rurowego stanowiłoby przeciwwagę dla zachodnich firm działających na polskim rynku. Na konsolidację chyba jednak nie ma co liczyć, zważywszy na aktualną sytuację właścicielską poszczególnych zakładów. Nie wiadomo, w jakim kierunku zmierzać będą dalsze przekształcenia zakładów i jakie inwestycje zostaną w nich podjęte.

Wiele znaków zapytania


W ostatnim czasie Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) przedstawiło ofertę sprzedaży posiadanych aktywów. Dotyczy to przede wszystkim Walcowni Rur Jedność i spółki Walcownia Rur Jedność Serwis. Docelowo Zarząd TFS zakłada także sprzedaż Huty Andrzej produkującej rury bez szwu.

– Zamierzamy sprzedać WRJ i WRJ Serwis w pakiecie – mówi Marian Uherek, członek Zarządu TFS. – To jest najlepsze rozwiązanie. Chcemy wykorzystać przy tym dobrą koniunkturę na stal.

WRJ, która jest już na ukończeniu, jest najnowocześniejszą w Europie wytwórnią rur bez szwu. Wartość WRJ szacowana jest na kwotę około 500 mln zł. Dotychczas na realizowaną od 1977 roku inwestycję przeznaczono już blisko 700 mln zł. Skarb Państwa, który do 2010 roku udzielił 265 mln zł poręczeń na budowę walcowni, a także akcjonariusze WRJ i jej wierzyciele chcą jak najszybciej sprzedać walcownię. Dotąd nie udawało się mimo licznych zapowiedzi ukończyć budowy zakładu, ani też go sprzedać. Powodem były sprzeczne interesy udziałowców i banków kredytujących inwestycję oraz brak oferty dla ewentualnego inwestora. W sytuacji bardzo dobrej koniunktury na światowym rynku wyrobów stalowych oraz zwiększającego się popytu na rury bez szwu uruchomienie produkcji w WRJ wydaje się konieczne. To również pozwoliłoby na odzyskanie części poniesionych na budowę walcowni nakładów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP