Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnictwo: w oczekiwaniu na poprawę

Autor: Renata Dudała
09-09-2005 00:00
Hutnictwo: w oczekiwaniu na poprawę
Eksport, import (w mln ton) i udział importu w zużyciu jawnym (%) w latach 2000-2004. Źródło HIPH. Zatrudnienie w hutnictwie żelaza i stali w Polsce w latach 1990 - 2004 (tys. osób). Źródło HIPH. Struktura asortymentowa produkcji wyrobów długich, walcowanych na gorąco w latach 2000 - 2004 (%). Źródło HIPH. Struktura asortymentowa produkcji wyrobów płaskich, walcowanych na gorąco w latach 2000 - 2004 (%). Źródło HIPH.

W pierwszym kwartale tego roku polskie huty odnotowały prawie dwucyfrowy spadek produkcji. Niektóre wyroby staniały o ponad 30 proc. Powodem był utrzymujący się na wysokim poziomie import wyrobów stalowych i wysokie zapasy u odbiorców. Są jednak nadzieje na wzrost produkcji.

– Obecna sytuacja w hutnictwie nie przypomina tej z ubiegłego roku – mówi Jerzy Podsiadło, członek Zarządu Mittal Steel Poland. – Ubiegły rok był wyjątkowy, co było spowodowane hossą na stal. Teraz nastąpił spadek popytu na wyroby hutnicze. W efekcie mamy nadwyżkę zapasów i produkcji. Czy jest to stała tendencja czy chwilowe załamanie koniunktury? Przeważają opinie, że od września nastąpi poprawa, chociaż, moim zdaniem, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo utrzyma się boom na stal.
Polskie huty wyprodukowały w 2004 r. ok. 10,6 mln ton stali – tj. o 16,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Dobre wyniki były rezultatem koniunktury na wyroby stalowe, która rozpoczęła się na przełomie 2003 i 2004 r. Jednak pierwszy kwartał tego roku przyniósł znaczącą korektę. Przychody i zyski producentów i dystrybutorów stali w tym czasie znacznie spadły.

Od stycznia do kwietnia tego roku Mittal Steel Poland wyprodukował 1,7 mln ton surówki, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku – 2,1 mln ton (spadek o 19 proc.). Zmniejszyła się też produkcja stali płynnej z 2,3 mln ton w pierwszym kwartale 2004 roku do 1,9 mln ton obecnie (spadek o 17,4 proc.)

Zdaniem Romualda Talarka, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, sytuacja w sektorze jest odzwierciedleniem stanu krajowej i regionalnej gospodarki. Mniejsza od zakładanej dynamika PKB, niska skłonność przedsiębiorstw do podejmowania inwestycji, skutkują mniejszym niż przewidywano zapotrzebowaniem na wyroby stalowe. Producenci, jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku, realizowali produkcję na niezłym poziomie, jednak z uwagi na gorszą sprzedaż i szybki wzrost zapasów w hutach, w kolejnych miesiącach poziom produkcji obniżał się. Nie bez wpływu na tę sytuację pozostaje stosunkowo „mała pojemność” krajowej sieci dystrybucji, która nie jest w stanie znacząco wesprzeć producentów, przejmując część towaru do siebie. Głównym czynnikiem tegorocznego rozwoju polskiej gospodarki pozostaje handel zagraniczny, ale w zakresie obrotów wyrobami stalowymi nasze saldo od lat jest ujemne i ta sfera działalności nie poprawia sytuacji w sektorze. Szansą jest natomiast dynamicznie rozwijający się rynek krajowy.

W pierwszym kwartale produkcja stali surowej spadła o 13,5 proc., podczas gdy na świecie nastąpił w tym czasie wzrost o 6,4 proc. W starej Unii, bez nowych członków, nastąpił wzrost o 0,1 proc., w całej Unii spadek o 0,4 proc. Z tego wynika, że największe spadki nastąpiły właśnie w naszym regionie. W kwietniu, w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku, produkcja na świecie wzrosła o 8 proc., natomiast w Unii spadła o 3 proc. Liderem wzrostu jest Azja, gdzie wytworzono o 16,5 proc. więcej stali, za nią pozostaje Afryka i Ameryka Południowa (9,8 i 7 proc.).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP