PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnicy polują na surowce

Autor: Renata Dudała
06-04-2007 00:00
Hutnicy polują na surowce
– Istnieje ścisła korelacja między zapotrzebowaniem na koks i rosnącą produkcją stali – podkreśla Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, będącej akcjonariuszem Polskiego Koksu SA. – Arcelor Mittal Steel Poland ma wiele źródeł dostaw surowców – mówi Gregor Muenstermann, prezes zarządu Arcelor Mittal Steel Poland i jednocześnie huty w Ostrawie. – Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy, także z Jastrzębską Spółką Węglową. Zarząd Mittala wielokrotnie deklarował, że byłby zainteresowany nabyciem udziałów JSW. Zapewniam, że w intencjach władz i akcjonariuszy ISD nie ma woli zostania mniejszościowym akcjonariuszem Gazmetalu. Nie ma takiej opcji, żeby Gazmetal przejął większościowy pakiet ISD, podobnie jak nie przewiduje się żadnego przejęcia Huty Częstochowa przez Gazmetal - mówi Konstanty Litwinow, prezes zarządu firmy ISD Steel, będącej w strukturach ZPD

Trwająca hossa na stalowym rynku powoduje, że najwięksi gracze w tej branży zamierzają rozbudować moce produkcyjne. Wzrost popytu na stal może jednak prowadzić do globalnego niedoboru większości surowców do jej produkcji. Zatem ten, kto będzie miał dostęp do surowców, będzie pozostałym dyktował warunki.

Koncerny hutnicze mają świadomość strategicznego znaczenia dostępu do surowców. Arcelor Mittal ma dostęp do rud w Ameryce i na Ukrainie. Jak można przypuszczać, będzie dążyć do maksymalnego wykorzystania własnych źródeł surowców. I zdobywać nowe.
Więcej o kontraktach surowcowych grupy Arcelor Mittal.

Mając zapewnione źródła dostaw, koncerny będą mogły zwiększać moce produkcyjne. O rozbudowie mocy produkcyjnych myśli nie tylko Mittal, ale także Związek Przemysłowy Donbasu (ZPD).

Należąca do Donbasu ISD Huta Częstochowa również zamierza zwiększyć produkcję. Będzie zatem potrzebować większej niż dotąd ilości surowców.

Ponieważ będzie brakować stali z własnej produkcji, trzeba będzie ją sprowadzać z Alczewska. Huta w Alczewsku, gdzie produkowane są wysokiej klasy slaby, ma już za sobą pierwszy etap restrukturyzacji. Slaby przerabiane są poza Alczewską Walcownią, w hucie Dunaffer. Na pewno część z nich trafi do Częstochowy.

Dostęp do surowców zapewniłby rosyjski Gazmetal, który nie wyklucza fuzji z ukraińskim Donbasem. Jednak przedstawiciele Donbasu zaprzeczają takim rozwiązaniom (zobacz także: Donbas: fuzja z Gazmetalem nie wchodzi w grę).

Zdaniem ekspertów, co najmniej przez 10 lat znacznie wzrastać będzie popyt na rynku węgla metalurgicznego, w tym węgla koksowniczego. Światowy popyt na węgiel koksowniczy będzie w najbliższych latach rósł w tempie 3-4 proc. rocznie.

Prognozy są także obiecujące dla krajowego rynku. Producenci wykorzystujący węgiel koksowniczy do produkcji stali będą zainteresowani zwiększeniem dostaw. Krajowi dostawcy koksu zachęcają zatem koncerny hutnicze do współpracy (zobacz: Dostawcy koksu liczą na współpracę z hutnikami).

Edward Szlęk, prezes koksowni Przyjaźń, liczy na to, że Arcelor Mittal Steel Poland zacieśni współpracę z koksownią, zważywszy na fakt, że i tak 40 procent produkcji koksowni przeznaczone jest dla tej spółki.

Obie firmy są położone tuż obok siebie, co ma decydujący wpływ na koszty transportu koksu. Arcelor Mittal Steel Poland zaopatruje się głównie w należącej do spółki koksowni w odległych Zdzieszowicach.

Co o takiej współpracy sądzą przedstawiciel Mittal Steel Poland? Zobacz także: Mittal myśli o Koksowni Przyjaźń.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP