PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnicze ostatki Skarbu Państwa

Autor: Renata Dudała
08-10-2008 00:00 |  aktualizacja: 10-10-2008 10:32
Hutnicze ostatki Skarbu Państwa
- W sytuacji przejęcia pakietu większościowego WRA koncern zainwestowałby w walcownię 10 mln euro i kontynuowałby inwestycje na poziomie trzech milionów euro rocznie - deklaruje <b>Krzysztof Bramorski</b>, pełnomocnik grupy Max Aicher i prezes zarządu grupy Max Aicher Polska sp. z o.o. - Jestem optymistą co do możliwości znalezienia inwestora dla Huty Łabędy - twierdzi <b>Jan Cały</b>, reprezentujący PKF Consult, firmę doradzającą resortowi skarbu w procesie prywatyzacji SA.

Krajowy rynek stali zdominowały światowe koncerny hutnicze, które od kilku lat są właścicielami największych krajowych hut. Do zbycia zostały Łabędy, jedyna państwowa huta, której prywatyzację zapowiada resort skarbu jeszcze w tym roku. Także w tym roku powinny zapaść decyzje co do przyszłości Walcowni Rur Andrzej i Walcowni Rur Jedność.

Zakupem Huty Łabędy było zainteresowanych kilka firm. Wśród potencjalnych chętnych wymieniano m.in. Złomrex, ArcelorMittal Poland, Silesia Capital Found oraz firmę KEM. W połowie sierpnia Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję, kogo dopuścić do dalszego etapu negocjacji w sprawie zakupu Huty Łabędy SA. Po przeanalizowaniu ofert wstępnych do dalszego etapu prywatyzacji dopuszczone zostały spółki KEM oraz ArcelorMittal Poland.

Atrakcyjne Łabędy


- Huta Łabędy wydaje się najatrakcyjniejszym zakładem przewidzianym do sprzedaży - ocenia Wojciech Szulc, kierownik zakładu Analiz Techniczno- Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. - Dlatego że do sprzedaży trafią wszystkie udziały zakładu. Huta Łabędy jest w dobrej kondycji finansowej, co jest jej dodatkowym atutem.

Opinię tę podziela Jan Cały, menedżer projektu reprezentujący PKF Consult sp. z o.o. - firmę doradzającą resortowi skarbu w procesie prywatyzacji Huty Łabędy SA.

- Jestem optymistą co do możliwości znalezienia inwestora dla huty - dodaje Cały. - Liczę, że potencjalny inwestor nie tylko zrealizuje zobowiązania inwestycyjne, ale także zapewni miejsca pracy. Uważam, że Huta Łabędy to podmiot z dobrymi perspektywami.

Wcześniej resort rozważał m.in. prywatyzację huty poprzez giełdę. Do obrotu publicznego miało trafić około 30-40 proc. akcji huty. Jednak ta koncepcja nie zyskała aprobaty.

- Na szczęście resort skarbu zmienił zdanie i zrezygnował z pomysłu wprowadzenia huty na giełdę - dodaje Szulc. - Uważam, że lepszym rozwiązaniem jest znalezienie dla huty inwestora branżowego. Przedstawiciele branży hutniczej podkreślali, że wprawdzie giełda jest dobrym rozwiązaniem, ale nie daje pewności, że huta pozyska inwestora, który zdecyduje się kupić jej akcje.

- Od wielu lat byliśmy typowani do prywatyzacji - mówi Bogusław Lewandowski, dyrektor marketingu Huty Łabędy SA. - Teraz działania te nabrały tempa. Zgodnie z zapowiedziami resortu skarbu proces prywatyzacji powinien zostać zakończony jeszcze w tym roku. Czekamy zatem na ten moment, kiedy inwestorzy przedstawią resortowi skarbu, wiążące oferty co do zakupu akcji huty. Spodziewamy się, że istotnym elementem negocjacji będzie pakiet inwestycyjny dla huty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP