PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hutnicze zyski i straty

Autor: Renata Dudała
01-02-2006 00:00
Hutnicze zyski i straty

Światowe i europejskie hutnictwo po przeprowadzonej restrukturyzacji, prywatyzacji i konsolidacji znajduje się w stanie zrównoważonego rozwoju. Wzrosły ceny wyrobów stalowych, większość producentów notuje zyski. Zmiany widać także w polskim hutnictwie, które z chwilą wejścia do Unii Europejskiej dostosowuje się do nowych warunków rynkowych.

Polski sektor hutniczy sprywatyzowano, dzięki czemu zmienia on orientację z produkcyjnej na rynkową. Nowi właściciele hut zapowiadają liczne inwestycje. Rozwojowe tendencje w polskim hutnictwie wpisują się we wzrostowy trend na świecie i w Europie.
– Jeśli planom inwestorów dodatkowo będzie sprzyjać krajowa i regionalna legislacja w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji, przepisów fiskalnych i ochrony środowiska, możemy mieć nadzieję na trwałą poprawę konkurencyjności przemysłu stalowego – mówi Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH).

Produkcja stali surowej w Polsce w latach 2000-2005 wahała się między 8,4 a 10,6 mln ton. Dzięki inwestycjom, modernizacjom, ale też i likwidacjom przeprowadzonym w latach ubiegłych struktura produkcji stali surowej nie odbiega od światowych strandardów techniczno-technologicznych. W ofercie krajowego hutnictwa dominują jednak wyroby długie, stanowiące niemal 60 proc. Podaż wyrobów płaskich cienkich z produkcji własnej jest niewystarczająca. Przykładowo blachy taśmowe stanowią tylko 18 proc. produkowanych wyrobów i to jest głównym powodem importu tego asortymentu na polski rynek. Konieczna jest także poprawa struktury gatunkowej wyrobów, zważywszy, że produkcja wysokojakościowych stali stanowi zaledwie 0,05 proc.

Także produktywność, liczona w tonach sprzedanych wyrobów gotowych na zatrudnionego, jest niższa niż w krajach Unii Europejskiej. Warunkiem sprostania unijnym standardom w zakresie produktywności jest zwiększenie produkcji stali albo redukcja zatrudnienia.

W handlu zagranicznym saldo obrotów jest wciąż niekorzystne dla Polski i w skali roku wynosi prawie 1 mld USD. Przywóz wyrobów hutniczych z krajów Unii Europejskiej do Polski wynosi prawie 85 proc. całego importu. Krajowa konsumpcja stali w ostatnich pięciu latach jest raczej stabilna. Zużycie jawne wyrobów stalowych gotowych wahało się od 7,5 do 8 mln ton.

Dzisiejsze hutnictwo w Polsce jest prawie w pełni sprywatyzowane. Największe zmiany własnościowe miały miejsce w 2004 roku. Huty pozyskały nowych właścicieli. Efektem jest zdecydowana redukcja kosztów, bardziej skuteczne zarządzanie, lepsze zaopatrzenie i udostępnienie sieci sprzedaży, co wynika z włączenia hut w globalne koncerny. Najważniejsze jest jednak pozyskanie środków finansowych na inwestycje zwiększające konkurencyjność sektora.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP