PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IFS w Bełchatowie

Autor: Zdzisław Pawłowski*, Andrzej Paszt*
17-11-2000 00:00

Podczas realizacji wdrożenia IFS Applications w Elektrowni Bełchatów dało się wyodrębnić kilka grup zadań i zagadnień:
Grupa I – Uzyskanie wiedzy z zakresu standardu systemu ERP
Do tej grupy prac należą przede wszystkim szkolenia, których celem jest wprowadzenie jednolitego rozumienia i interpretacji podstawowych pojęć, definicji, reguł, algorytmów, wymagań, procedur itp. niezbędnych do wprowadzenia ERP. Szkoleniem o takim profilu powinna być objęta możliwie duża grupa pracowników firmy nabywcy, rekrutujących się z wysokiego i średniego szczebla zarządzania. Oczywiste jest, że przeszkolona musi być grupa osób realizujących projekt oraz konsultantów zakładowych.
Specyficzna terminologia występująca w branży firm zajmujących się systemami ERP jest dla użytkowników pewnym problemem. Problem ten występuje już na etapie wyboru firmy i systemu. Potem nasila się w związku z zastosowaniem także specyficznej metodyki wdrożenia i tworzeniem dokumentów legitymujących wykonane prace. Tylko cierpliwość firmy wspomagającej wdrożenie w wyjaśnianiu użytkownikom nieznanych dotychczas pojęć pozwala w efekcie na dobre porozumiewanie się.
Grupa II – Zbudowanie infrastruktury projektu
W tej grupie występują prace związane z uruchamianiem sprzętu (najpierw w fazie inicjalizacji wdrożenia, później w fazie uruchamiania systemu) oraz prace organizacyjne zmierzające do zbudowania organizacji projektu. W wyniku wykonania prac z tej grupy można uzyskać:
– opracowanie szczegółowego planu i harmonogramu wdrażania systemu w komórkach funkcjonalnych przedsiębiorstwa,
– przeprowadzenie cyklu szkoleń dla przyszłych użytkowników systemu,
– określenie zakresu przystosowania systemu do potrzeb klienta,
– sporządzenie wykazu zmian organizacyjnych niezbędnych dla wdrożenia systemu.
Istotne jest, by wdrożenie rozpoczynać tylko wtedy, gdy ma się pewność, że nie napotka się na ograniczenia ze strony infrastruktury informatycznej, a nawet szerzej – technicznej.
Grupa III – Prace wdrożeniowe w komórkach funkcjonalnych przedsiębiorstwa
Grupa ta obejmuje prace implementacyjne, organizacyjne i szkoleniowe. Równocześnie z tymi pracami powinny być wprowadzane zmiany dostosowujące organizację przedsiębiorstwa do wymogów systemu – we fragmentach, co do których nabywca się zdecydował – oraz prace dotyczące "dopasowania” posiadanych przez firmę nabywcy systemów informacyjnych. Są w tej grupie prace informatyczne i organizacyjne, umożliwiające zintegrowanie obiegu informacji przetworzonej w systemach lokalnych z systemem ERP. Prace implementacyjne kończą się z chwilą zakończenia przygotowywania systemu do pracy (testy, migracja danych). Prace wdrożeniowe można uważać za zrealizowane dopiero wtedy, gdy pracownicy tych komórek organizacyjnych firmy nabywcy, które objęte są działaniem systemu mogą pracować samodzielnie, przy wykorzystaniu funkcji systemu. W trakcie realizacji tych prac część dotychczasowych systemów przestanie być eksploatowana. Nie zawsze jednak funkcje realizowane w systemach lokalnych są do realizowania bezpośrednio w systemie ERP (np. Kadry i Płace). Konieczna jest wtedy integracja programów zewnętrznych z ERP.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP