Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ile państwa w gospodarce

Autor: Oskar Filipowicz
07-03-2005 00:00
Ile państwa w gospodarce

Nie tylko przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele administracji, liczni ekonomiści i spora część podatników zgadzają się co do tego, że w naszym kraju państwa w gospodarce jest za dużo. Kiedy jednak od ogólnej tezy przejść do konkretów, ujawniają się zaskakujące różnice zdań i złożoność problemu. Widać to m.in. przy okazji dyskusji dotyczących bezpieczeństwa energetycznego.

Relacje państwa i gospodarki to skomplikowana sieć powiązań i zależności bedących spadkiem po czasach funkcjonowania gospodarki nakazowo-rozdzielczej oraz efektem piętnastu lat budowania gospodarki rynkowej.
W Polsce udział właśności państwowej w powstawaniu PKB kształtuje się obecnie na poziomie 20-25 proc., podczas gdy w starych krajach członkowskich Unii Europejskiej 5-10 proc. Trzeba jednak pamiętać, że struktura PKB to tylko jedno z kryteriów związane z kwestią własności polskich firm. Ale na kształt polskiej gospodarki, na działanie jej mechanizmów wielki wpływ ma rodzaj funkcji sprawowanych przez państwo oraz jakość i intensywność ich realizacji; stale politycznym trendom podlega praktyka ingerowania państwa w procesy gospodarcze.

Odrębny obszar relacji państwo-gospodarka to prawotwórcza działalność jego organów wraz z administracyjną praktyką stosowania tego prawa. Regulacyjna rola państwa – stojącego z jednej strony na straży wolnorynkowych zasad z drugiej bezpieczeństwa obywateli – w polskich realiach dopiero się kształtuje; nic dziwnego, że jest tematem sporów i kontrowersji.

Na dynamikę relacji państwa i gospodarki wpływają zarówno procesy prywatyzacyjne jak i szczególnie intensywny w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach proces dostosowywania polskich regulacji do wymagań UE (szczególnie zasad udzielania pomocy publicznej przedsiębiorstwom).

Uwaga, państwo!

Stosunkowo najłatwiej zidentyfikować stanowisko środowiska przedsiębiorców. Jak widzą rolę państwa w gospodarce? Czego oczekują oni od państwa? Czy rzeczywiście środowisko biznesu pozostaje w permanentnym konflikcie z kolejnymi rządami II RP?

– Jako obywatele chcielibyśmy państwa sprawnego; jako podatnicy – taniego. Wreszcie jako przedsiębiorcom marzy nam się państwo kompetentne – Grzegorz Rogaliński, prezes Zarządu SAP Polska. – Chcielibyśmy, żeby decyzje podejmowane przez polityków i urzędników były jednoznaczne. Obawiam się, że wraz ze wprowadzeniem odpowiedzialaności urzędników za podejmowane decyzje proces ich podejmowania się wydłuży. I trudniej będzie uzyskać jednoznaczność.

Zdaniem Janusza Steinhoffa „fałszywa i absurdalna“ jest teza o permanentnym konflikcie klasy politycznej z przedsiębiorcami. – To właśnie politycy spowodowali, że po 15 latach transformacji Polska jest innym krajem – argumentuje były wicepremier i minister gospodarki.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP