PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Informatyka w przedsiębiorstwie: BI or not to BI

Autor: Adam Brzozowski
02-12-2008 00:00 |  aktualizacja: 05-12-2008 08:59
Informatyka w przedsiębiorstwie: BI or not to BI
Bernard Knapik<br>
Business Objects Polska<br><br>

Zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorstwa wdrażają BI, gdy są w trakcie przekształceń, zmian organizacyjnych. Zwykle chodzi o to, by widzieć, jak przebiegają określone procesy i dostosować je do zmian. BI pomaga dostrzec to, co nie działa właściwie i jakie podjąć kroki, by proces zmienić. Mogą to być procesy personalne: kiedy zachodzi potrzeba restrukturyzacji zatrudnienia, można dzięki aplikacjom dostrzec, w których oddziałach lub spółkach grupy brakuje personelu.
Konrad Mokrzański<br>
Oracle Polska<br><br>

Systemy finansowe, w tym ERP, a także CRM, czy systemy wspierające produkcję dają wiele potrzebnych firmie danych. Jednak dane z nich nie dadzą pełnego obrazu sytuacji w przedsiębiorstwie, jeśli nie będą uporządkowane, ustrukturyzowane i poddane odpowiedniej analizie. Na podstawie danych z różnych systemów, różnych raportów trudno wyciągnąć właściwe wnioski, a następnie przygotować wiarygodne strategie. Tylko wdrożona platforma raportowa BI pozwoli ogarnąć posiadane informacje i skorygować błędne dane, które powstają, kiedy korzystamy z odrębnych systemów.
Patryk Choroś<br>
Infovide-Matrix<br><br>

W erze konsolidacji rynku, przejęć spółek czy też gwałtownego rozwoju związanego z transformacjami organizacji i wejściem ich na giełdę, posiadanie rzetelnie zgromadzonej informacji o stanie przedsiębiorstwa jest kluczowe. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom Enterprise Performance Management czy też systemom klasy BI można planować decyzje związane ze zmianami wewnętrznymi, jakie zawsze wiążą się z tego typu procesami.

Kiedy firma ma kłopoty lub planuje debiut giełdowy albo łączy się z inną, menedżerowie nie mogą podejmować decyzji bez posiadania dokładnych informacji o stanie spółki. A te zapewnią im właściwe narzędzia informatyczne.

Business Intelligence jest szerokim pojęciem, które można określić jako przekształcanie danych w informacje, a informacji w wiedzę. Tak otrzymaną wiedzę można wykorzystywać do zarządzania przedsiębiorstwem. Oprogramowanie klasy BI jest ściśle powiązane z hurtownią danych, która integruje informacje płynące z różnych systemów informatycznych.
Tyle teorii, bo tę lekcję wiele polskich firm już przerobiło i korzysta z narzędzi BI.

W praktyce po aplikacje analityczne sięgają podmioty na każdym etapie rozwoju.

W niektórych, specyficznych sytuacjach oprogramowanie może jednak wspomóc bieżące problemy - takie jak wychodzenie spółek z kryzysu, przygotowanie programów naprawczych.

- Dzieje się tak, ponieważ wyspecjalizowane narzędzia pomagają zobaczyć sytuację finansową z nowej, dotychczas nie badanej szczegółowo perspektywy - dostarczają nowych, unikalnych i uwiarygodnionych informacji, których uzyskiwanie w układach dostarczanych przez tradycyjne systemy ERP było niemożliwe lub bardzo utrudnione. Często posługuję się takim przykładem, że BI jest w takiej sytuacji jak zdjęcie budynku wykonane kamerą termiczną, na którym doskonale widać miejsca, gdzie z budynku ucieka ciepło - mówi Jacek Kuciński, dyrektor praktyki zarządzania finansowego SAS Institute.

Informatyką, w tym narzędziami BI, szczególnie interesują się spółki wchodzące na giełdę. Powód - konieczne jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych procedur umożliwiających publikowanie danych w czasie krótszym, niż spółki robiły to dotychczas. Firmy muszą też przygotować aparat narzędziowy umożliwiający im wiarygodne prezentacje danych rzeczywistych, ale jeszcze ważniejsze jest opracowanie wiarygodnych i transparentnych planów działania.

- Przedstawione zamierzenia spółek będą szczegółowo analizowane przez specjalistów przed wydaniem ewentualnych rekomendacji kupna akcji, stąd zakres udostępnionych publicznie informacji powinien być z jednej strony wystarczająco szeroki, aby prezentowane plany były uwiarygodnione, z drugiej na tyle ograniczony, aby nie osłabić pozycji konkurencyjnej na rynku, na którym działają - tłumaczy Kuciński.

Nieomylne narzędzie?

Poza praktycznymi korzyściami, czy też koniecznością przekazywania odpowiednich danych finansowych, samo posiadanie oprogramowania BI zwiększa renomę spółek. Narzędzia BI są mile widziane przez analityków.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP