Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Infrastruktura teleinformatyczna: wciąż nie brak barier inwestycyjnych

Autor: Jarosław Maślanek
01-11-2011 00:00

Pokryzysowy rynek pokazuje, że głównymi impulsami pobudzającymi inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną pozostają regulacje prawne i potężna pula środków unijnych. Bariery inwestycyjne jednak nie zniknęły.

Ambitne plany przyjęte w programach unijnych związane z rozwojem sieci szerokopasmowej oraz spadek nakładów na inwestycje infrastrukturalne największych graczy telekomunikacyjnych - te dwa przeciwstawne trendy określają stan polskiego rynku.
1,5 mld euro na budowę infrastruktury szerokopasmowej w Polsce przyznane w ramach funduszy unijnych powinno zostać wykorzystane do 2013 r. Tymczasem na telekomy czeka nie tylko spora pula środków, ale i szereg barier związanych z rozwojem sieci teleinformatycznych na krajowym rynku. Bój o infrastrukturalne euro rozgorzał na dobre. Czołowi gracze zwierają szeregi, zawiązują koalicje, ogłaszają programy mające ułatwić im wzięcie udziału w jednym z największych przedsięwzięć tego typu w Europie.

TP, Alcatel-Lucent i HAWE już podpisały porozumienie, którego celem będzie rozwijanie szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej w Polsce. Firmy chcą współpracować z samorządami w celu rozwijania sieci i likwidacji zjawiska wykluczenia cyfrowego, głównie na terenach Polski wschodniej. Do przetargów infrastrukturalnych szykują się również konkurenci, do których należą Ericsson, Exatel, Huawei, Eltel czy NokiaSiemens Networks.

A czasu jest coraz mniej. Z unijnej puli od 2007 r. wykorzystano tylko jej niewielką część. Do rozdysponowania pozostała potężna kwota, której skonsumowanie może jednak napotkać wiele trudności, od bezwładu i niekompetencji samorządów oraz urzędów lokalnych, przez nierychliwe procedury administracyjne i przetargowe, po trudności w poruszaniu się po unijnym prawodawstwie.

Europejska Agenda Cyfrowa przewiduje, że do 2013 roku wszyscy obywatele Unii powinni mieć zapewniony dostęp do szybkiego internetu. W perspektywie kolejnych siedmiu lat każdy mieszkaniec Unii powinien dysponować łączem o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Uczestnicy rynku otwarcie przyznają, że w tych założeniach więcej jest myślenia życzeniowego niż planu opartego na solidnym fundamencie.

- Zagrożona jest realizacja Europejskiej Agendy Cyfrowej w zakresie zapewnienia obywatelom dostępu szerokopasmowego o przepływności 30 Mb/s, którą rząd polski uznał za zbyt ambitną - uważa Stanisław Szuder, dyrektor biura strategii i regulacji w firmie Exatel.

Stan inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną dobitnie obrazują dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), który wskazuje, że nakłady spadają we wszystkich segmentach rynku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP