Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Infrastrukturalna lokomotywa

Autor: Jarosław Maślanek
15-01-2009 00:00 |  aktualizacja: 16-01-2009 10:43
Infrastrukturalna lokomotywa
<b>Leszek Ceran</b>, dyrektor Hochtief Polska Oddział Infrastruktura

Najważniejszą kwestią, którą rząd mógłby zrobić dla usprawnienia procesu realizacji inwestycji infrastrukturalnych, byłoby wprowadzenie do zamówień publicznych zasady, która dawałaby inwestorom publicznym możliwość udzielania wykonawcom zaliczek na poczet realizacji projektu. Staje się to szczególnie ważne teraz, w okresie kryzysu finansowego, kiedy rosną koszty kredytów, a inwestycje finansujące zaostrzają warunki ich uzyskiwania. <b>Kazimierz Peryt</b>, Dyrektor Zespołu ds. Euro 2012 PKP Polskie Linie kolejowe

Do głównych barier w procesie przygotowania i realizacji zadań inwestycyjnych zaliczyłbym te związane z procedurami uzyskiwania uzgodnień i decyzji administracyjnych. Dotyczy to zwłaszcza długotrwałych okresów przeprowadzania konsultacji społecznych i uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych. To także brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, długotrwałe procedury związane z uzyskaniem zgody na zamianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych oraz wydłużanie procesu wyboru wykonawców wynikające z unieważniania i powtarzania procedur przetargowych, protestów, prowadzenia postępowań odwoławczych, sądowych, długotrwałości kontroli ex ante.

Inwestycje infrastrukturalne wydają się być kotwicą silnie podupadającego rynku budowlanego. Czy przedsięwzięcia drogowe, kolejowe i przesyłowe pozwolą budowlance przetrwać sztorm finansowego kryzysu?

Pod koniec listopada ub.r. rząd poinformował o stanie budowy dróg i autostrad w ciągu minionych 12 miesięcy, informując o wykonaniu założeń w zakresie realizacji infrastruktury oraz usprawnieniu procedur inwestycyjnych. Coraz częściej wskazuje się jednak na konieczność aktualizacji założeń związanych z kryzysem gospodarczym.
Już teraz widać, że zawirowania, które miały ograniczyć się głównie do rynków finansowych, nie ominą pozostałych gałęzi gospodarki. Na razie inwestycje infrastrukturalne w większości nie są zagrożone, a wręcz wydają się segmentem, który może ochronić sektor budowlany przed poważnymi kłopotami. Chociaż i w tym wypadku podnoszone są głosy o korektach założeń, m.in. w związku z nierealnymi prognozami budowy dróg, zwłaszcza ekspresowych, na Euro 2012.

Drogi dobre na kryzys

Polska ma tak duże braki w infrastrukturze komunikacyjnej, że z łatwością pochłonie każde dodatkowe pieniądze i zagospodaruje każdą wolną parę rąk do pracy. Obecny kryzys gospodarczy, który przełożył się w wypadku sektora budowlanego w pierwszym rzędzie na inwestycje komercyjne (głównie mieszkaniowe), jest doskonałą okazją do przyspieszenia realizacji połączeń komunikacyjnych. Gwarancje finansowania przedsięwzięć ze środków budżetowych i unijnych, spadek cen materiałów budowlanych oraz przeniesienie ciężkości z segmentów budownictwa komercyjnego na publiczne powodują, że właśnie ten sektor może najwięcej skorzystać na obecnych zawirowaniach.

Jerzy Adam Wójcik, dyrektor Oddziału Infrastruktury Komunikacyjnej Północ Budimex Dromex, uważa, że obecna sytuacja powinna spowodować przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

- Rząd powinien się mocno zaangażować w ich realizację - mówi przedstawiciel firmy Budimex Dromex. - Przy zapaści sektora mieszkaniowego gospodarka będzie odczuwać brak rynku zbytu na stal, cement i materiały budowlane. Rozwój infrastruktury byłby w tym momencie najprostszym bodźcem pobudzającym rynek. Infrastruktura jest bardzo prostym sektorem, materiało- i energochłonnym, więc w zasadzie może stanowić solidną podstawę gospodarki. Zresztą historia uczy nas tego, popatrzmy na wielkie kryzysy światowe, zachodnie mocarstwa właśnie poprzez rozwój infrastruktury pobudzały całą swoją gospodarkę.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP