PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacyjność? Brak wizji i odwagi

Autor: Jacek Ziarno
08-08-2015 09:03 |  aktualizacja: 08-08-2015 08:59
Innowacyjność? Brak wizji i odwagi
fot. Dariusz Iwański

- Polscy przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im warsztatu, by plany przekuć w zyskowny biznes - mówi prezes zarządu i założyciel MCI Management Tomasz Czechowicz w rozmowie z Jackiem Ziarno.

- Innowacje... Czego jest dziś w Polsce najwięcej: gadaniny i obietnic, pieniędzy czy praktycznego postępu? To pytanie de facto o to, co się stanie za 5-10 lat, kiedy przyjdzie w Polsce pora oceniać efekty "proinnowacyjnej polityki" rządu i Unii.
- Jak w wielu obszarach, rozwój polskiej innowacyjności zaczyna się wzorować na modelu europejskim, który w znacznym stopniu finansowany jest z budżetu państwa. Nasza transformacja odbywa się jednak zdecydowanie za wolno, dlatego nie awansujemy w rankingach innowacyjności. Plany w tej mierze są za mało ambitne.

Przypomnę, że Polska planuje wzrost nakładów na R&D do poziomu 1,5-1,9 proc. w 2020 r., gdy nasi sąsiedzi z południa przeznaczają takie kwoty na innowacje już teraz... Z kolei Estonia właśnie w 2020 r. zamierza osiągnąć 3 proc. PKB. Jeśli zatem Polska nie zajmie się tym problemem "na poważnie", nie ma szans na poprawę naszej pozycji w klasyfikacjach innowacyjności za 5-10 lat.

- Wciąż znajdujemy się w ariergardzie europejskich rankingów, traktujących o wprowadzaniu innowacji w życie. Administracja tłumaczy to m.in. opóźnieniem w gromadzeniu danych ("dziś jest już przecież inaczej") czy niedoskonałościami w wykazywaniu przez firmy wydatków na B+R. A jak sytuację widzi pan - biznesmen praktyk?

- Rocznie analizuję setki projektów z dziedziny nowych technologii - wiele ma polski rodowód. Wnioski są jednoznaczne: nasi przedsiębiorcy są innowacyjni, ale brakuje im właściwego warsztatu, by swe plany przekuć w realny, zyskowny biznes. Oczywiście, pomysły na bardzo wczesnym etapie rozwoju mogą liczyć na wsparcie funduszy podwyższonego ryzyka, ale nawet one nie przystępują do projektu, który nie ma przygotowanego

jasnego biznesplanu, zawierającego projekcję finansową.

Nasi przedsiębiorcy muszą się też zmierzyć z takimi ograniczeniami, jak emigracja potencjalnych pracowników, czyli wykształconych, przedsiębiorczych Polaków, czy też brak dostępu do kadr z doświadczeniem za granicą. Szwankuje również system pomocy państwa, które powinno otoczyć opieką innowacyjne przedsiębiorstwa i zadbać o ich promocję za granicą.

- Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska krytycznie ocenia innowacyjną aktywność wielkich polskich koncernów z dominującym udziałem Skarbu Państwa. Jakie mechanizmy tu szwankują?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP