Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacyjność: jak dogonić USA?

Autor: Adam Brzozowski
16-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 06-02-2008 10:14
Innowacyjność: jak dogonić USA?
Innowacynność Polski  w stosunku do średniej europejskiej (100)

Nie jesteśmy na szarym końcu państw pod względem poziomu wdrażania innowacyjnych projektów. Polska nadrabia zaległości. Musimy tylko stworzyć narzędzia do współpracy naukowców z przedsiębiorcami i zrozumieć, że konieczne jest ciągłe usprawnianie wszystkiego.

Skończyły się czasy, gdy wystarczył prosty pomysł na biznes oraz środki na jego uruchomienie lub kontynuowanie działalności. Gospodarka wolnorynkowa w Polsce usunęła większość spółek nierentownych, które nie umiały sprostać konkurencji. Pozostały najsilniejsze, elastyczne firmy, które wiedzą, jak konkurować i utrzymać się na rynku.
Konkurencja nadchodzi nie tylko z regionu, z kraju, ale z całej Unii Europejskiej. Spółkom zagrażają też konkurenci z całego świata, na przykład z Chin, których ze względu na niewiarygodne tempo rozwoju należy się obawiać. Jedyną receptą na odniesienie sukcesu jest wyprzedzenie innych, bycie o krok do przodu, bycie innowacyjnym.

Taki plan miała Komisja Europejska, przyjmując Strategię lizbońską w roku 2000. Celem planu, przyjętego na 10 lat, było uczynienie Europy najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż USA. Strategia opiera się na założeniu, że gospodarka krajów europejskich wykorzysta do maksimum innowacyjność opartą na badaniach naukowych.

W roku 2004 specjalny zespół pod kierownictwem byłego premiera Holandii Wima Koka opracował raport podsumowujący dotychczasowe rezultaty Strategii. Jego wyniki były druzgocące, Strategia nie przyniosła spodziewanych rezultatów - od czasu szczytu lizbońskiego Unia Europejska pozostała jeszcze bardziej w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Cel był właściwy, a fiasko Strategia zawdzięcza źle opracowanym sposobom realizacji. Ukierunkowanie na innowacyjność nadal pozostaje jedyną szansą rozwoju firm, nie tylko z Europy.


Po prostu robić lepiej


Raport, który przygotował "Nowy Przemysł" na temat innowacyjności, podpowiada, jakie obrać drogi, aby przedsiębiorstwo stało się konkurencyjne, a krajowa gospodarka mogła wyprzedzać zagraniczną konkurencję. Przedstawiamy też stan sektora badań i rozwoju w Polsce.

Warto na początku dyskusji sprecyzować, czym jest innowacyjność. Jej definicji może być wiele.

Krzysztof Pawłowski, prezydent, a do końca 2007 roku rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, twierdzi, że innowa¬cyjność to sposób myślenia. Myślenia, aby to, co się robi, robić lepiej.
Innowacynność Polski  w stosunku do średniej europejskiej (100)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP