PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacyjność na afiszu

Autor: Jarosław Maślanek
18-09-2012 00:00
Innowacyjność na afiszu
Fot. Fotolia
<b>Marcin Taranek<br />
prezes zarządu IFS CEE </b><br /><br />

- Innowacje w obszarze IT odgrywają ogromną rolę w rozwoju biznesu, a w sektorze produkcji przemysłowej nowoczesne rozwiązania wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, takie jak m.in. systemy klasy ERP, pomagają firmom budować przewagę konkurencyjną na rynku. Inwestycje w innowacyjne systemy IT umożliwiają zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa, szybsze wprowadzanie produktów na rynek, zmniejszenie kosztów produkcji, a także prowadzenie skutecznej polityki proekologicznej. Od lat inwestujemy w rozwój R&D, w dziale badawczo-rozwojowym IFS Labs badane są nowe obszary funkcjonalności aplikacji biznesowych i testowane nowe inicjatywy rozwojowe oraz projekty typu "weryfikacja koncepcji" ("proof of concept"), które nie są jeszcze gotowe do wdrożenia na szeroką skalę.
<b>Grażyna Henclewska<br />
wiceminister gospodarki </b>


Budowa gospodarki opartej na wiedzy to, po pierwsze, wykształcenie umiejętności współpracy oraz zdolności do transferu wiedzy pomiędzy przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi i konsumentami.

Kluczowy jest wzrost roli nauki w rozwoju gospodarczym. Należy położyć nacisk na zastosowanie praktyczne prac badawczych rozwiązujących konkretne problemy podmiotów gospodarczych, organów administracji państwowej - rządowej lub samorządu terytorialnego. Kolejną kwestią jest ułatwienie przedsiębiorstwom dostępu do informacji o prowadzonych badaniach i zwiększenie ich świadomości na temat różnych form innowacji.

Wyzwaniom tym ma sprostać projektowany przez Ministerstwo Gospodarki Program Rozwoju Przedsiębiorstw. Jego celem jest wysoki i zrównoważony wzrost produktywności polskich firm, wzmacniający ich pozycję na rynkach międzynarodowych.

Osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez dalszą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, promocję innowacji, zwiększanie nakładów prywatnych na badania i rozwój, efektywne wykorzystywanie zasobów środowiska, a także wzrost udziału przedsiębiorstw w globalnym eksporcie.

Nowoczesna, innowacyjna gospodarka ma podźwignąć przygniecione kryzysem kraje europejskie. Polska też chce być innowacyjna, ale szwankuje współpraca między biznesem a nauką.

Według danych Ministerstwa Gospodarki, 20 proc. przedsiębiorców przyznaje, że nie wie nic o możliwościach współpracy ze środowiskiem naukowym, a 40 proc. przedsiębiorców nie próbowało nigdy korzystać z pomocy ośrodków naukowych. Wśród przyczyn wymienia się m.in. krótką tradycję przedsiębiorczości opartej na innowacyjności, brak ukierunkowania polskich przedsiębiorstw na rozwój rynkowej konkurencyjności oraz kłopoty z komunikacją między środowiskiem biznesu i nauki.
Większość przedsiębiorców (56 proc.) wskazuje wprost, że nie widzi potrzeby współpracy ze środowiskiem naukowym.

Istotną barierą, która powstrzymuje środowiska biznesowe od inwestycji w badania, jest przekonanie, że ośrodki badawcze to "naukowe ogniska dyskusyjne", których działalność nie przekłada się na biznesową praktykę. Wśród firm, które do tej pory nie zdecydowały się na współpracę z ośrodkami naukowymi, pojawia się też zarzut braku uregulowań prawnych (np. podatkowych), które promowałyby taką współpracę.

Jest kasa, brak wiedzy

Jeżeli już biznes decyduje się jednak na podjęcie współpracy ze środowiskiem naukowym, przeważnie jest z tego zadowolony. Z opracowań ministerstwa wynika jednak, że przedsiębiorcy wskazują często na niedostateczną możliwość praktycznego wdrożenia innowacji proponowanych przez ośrodki naukowe. Niektórzy przedstawiciele środowiska biznesu narzekają na niskie kompetencje naukowców lub ich zbyt teoretyczne podejście do zagadnień.

Hamująco na współpracę wpływają też wysokie koszty badań naukowych, które w polskich realiach odstraszają od podejmowania współpracy.

Budowa gospodarki opartej na wiedzy nie obędzie się bez umiejętności kooperacji i zdolności do transferu wiedzy pomiędzy przedsiębiorstwami a jednostkami naukowymi. Sporo pracy mają przed sobą zarówno ośrodki badawcze, które często pracują nad projektami nie mającymi bezpośredniego zastosowania praktycznego, jak i biznes, który wciąż nie ma większego pojęcia o korzyściach, jakie może przynieść przełamanie stereotypów na temat świata nauki.

W planach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewiduje się wzrost funduszy na badania i innowacje z 50 do 80 mld euro. Nic, tylko sięgać, współpracowywać, opracowywać i wdrażać.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP