Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacyjność - teraz albo nigdy

Autor: Piotr Stefaniak
26-09-2013 13:35 |  aktualizacja: 22-10-2013 09:35
Innowacyjność - teraz albo nigdy
Struktura nakładów na B+R w 2011 r. (w proc.) Liczba przedsiebiorstw ponoszacych nakłady wewnetrzne na B+R Udział przychodów netto ze sprzedaży produktów nowych lub istotnie ulepszonych w przychodach netto (w proc.) Propozycja podziału srodków funduszy europejskich na programy krajowe w latach 2014-2020* (mld euro)

Znów historia stawia nas wobec alternatywy. Tym razem: szybkiego rozwoju innowacyjności albo uwięzienia gospodarki na lata w niskim wzroście. Wybór wydaje się oczywisty. Jeżeli nie teraz, to kiedy?

Im bliżej przyjęcia przez rząd projektu umowy partnerstwa, czyli kontraktu Polski z Komisją Europejską na lata 2014-2020, tym więcej zapewnień, że to będzie po raz ostatni tak wysoka alokacja z funduszy europejskich.

Także UE mobilizuje beneficjentów do działań, które poderwą kraje członkowskie do wysiłku w globalnym wyścigu.

Z jednej strony planuje wspomagać je większą pulą euro na szeroko rozumianą innowacyjność, a z drugiej - zachęca, aby do 2020 roku zwiększyły wydatki na badania i rozwój (B+R) do 3 proc. PKB rocznie.

Stajemy więc przed wyzwaniem, ale i szansą, aby dobrze zainwestować te środki. Trzeba się do tego dobrze przygotować i sporo jeszcze zmienić. No i - co równie ważne - środki unijne mają być akceleratorem, lecz nie zastąpią przede wszystkim zaangażowania przedsiębiorców, głównego gracza na arenie innowacyjności.

Poza skalą...

Pod względem innowacyjności, Polska plasuje się na 24. miejscu w UE - wynika z najnowszego rankingu "Innovation Union Scoreboard 2013". Analizę tę wykonuje od kilku lat Maastricht Economic and Social Research Institute on Innovation and Technology na zlecenie Komisji Europejskiej.

Opierając się na 24 tzw. złożonych wskaźnikach (np. aktywność przedsiębiorstw, w tym liczba firm inwestujących w B+R, przedsiębiorczość, innowacyjność, efekty ekonomiczne, zasoby ludzkie, otwartość systemów otoczenia systemu B+R), klasyfikuje on kraje według poziomu innowacyjności.

Najniższy to 0, najwyższy możliwy - 1.

Czołówkę europejską, określaną mianem "liderów innowacji", tworzą cztery kraje: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia, które osiągnęły w 2012 roku wskaźnik powyżej 0,65 (Szwecja - 0,75). Siedem krajów zalicza się do "pretendentów" ("followers"), którzy mieszczą się w przedziale 0,5-0,65. Kolejnych dziewięć określa się umiarkowanymi innowatorami, choć "moderate" można też tłumaczyć jako "przeciętni" - wszyscy w przedziale 0,3-0,5, czyli poniżej średniej dla UE-27 (0,53).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP