Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Instalacja zgazowania biomasy typu Foster Wheeler CFB, 40-70 MWth

Autor:
19-11-2001 00:00

Wykorzystanie paliw biologicznych stanowi jedno z rozwiązań problemu zmniejszania poziomu emisji dwutlenku węgla podczas wytwarzania energii, gdyż podczas ich formowania zachodzi proces wiązania tego gazu z atmosfery. Paliwa biologiczne charakteryzują się niską zawartością siarki i azotu, co z kolei prowadzi do zmniejszania poziomu emisji tlenków tych pierwiastków. Ponadto część wtórnie przerabianych odpadów jest przydatna do stosowania w charakterze źródeł energii (paliw). Jeśli paliwa wytwarzane z odpadów składają się głównie z papieru, drewna, tektury i tworzyw sztucznych, to ich właściwości są bardzo zbliżone do paliw pochodzenia biologicznego. Jest to jeden ze sposobów zmniejszania ogólnej ilości składowanych odpadów, produkowanych w toku działalności produkcyjnej i w gospodarstwach domowych.

Projekt zrealizowany w elektrociepłowni Kymijärvi Lahden Lämpövoima Oy ukazał możliwości bezpośredniego zgazowania paliwa biologicznego w instalacji do zgazowania atmosferycznego z wykorzystaniem cyrkulacyjnego złoża fluidalnego oraz spalania powstałego gorącego, nieoczyszczonego gazu o niskiej wartości opałowej bezpośrednio w kotle parowym opalanym węglem. Koncepcja projektowa oferuje wydajny i skuteczny sposób wykorzystania paliw pochodzenia biologicznego i paliw z odpadów, który nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, w oparciu o możliwości technologiczne istniejącej elektrociepłowni. Realizacja projektu wymaga dokonania jedynie niewielkich zmian w instalacji kotła, natomiast zakłócenia w pracy instalacji zgazowania nie powodują konieczności odstawiania całego kotła.
W skład instalacji wchodzi reaktor zgazowania, cyklon o przepływie jednokierunkowym - służący do oddzielenia materiału złoża od gazu oraz kanał nawrotu złoża do dolnej części instalacji zgazowania. Wszystkie wymienione powyżej elementy układu są całkowicie wyłożone wykładziną ogniotrwałą. W instalacji następuje przekształcanie paliw biologicznych i paliw z odpadów w palny gaz. Proces prowadzony jest pod ciśnieniem atmosferycznym i w temperaturze około 8500C. Gaz wyprodukowany w instalacji przechodzi do dwóch palników umieszczonych w kotle pod palnikami węglowymi.
Rozwiązanie projektowe zastosowane w konstrukcji palników do spalania gazu wytwarzanego w instalacji zgazowania jest unikalne i opiera się zarówno na wynikach pilotażowych testów procesu spalania, jak i na wynikach prac modelowych.

Zalety układu kocioł pyłowy - zgazowywacz

* Niższe emisje zanieczyszczeń do środowiska
* Zmniejszone zużycie węgla
* Niższe emisje CO2,SO2 i NOx
* Lepsza elastyczność
* Możliwość utylizacji lokalnych źródeł biomasy i REF w wysokosprawnym obiegu parowym
* Niskie koszty inwestycyjne i operacyjne
* Wykorzystanie mocy zainstalowanej elektrowni
* Niewielki zakres modyfikacji istniejącego kotła
* Wysoka dyspozycyjność obiektu

Foster Wheeler Energia Polska Sp. z o.o.
Warszawa:
tel.: (22) 697 68 70, fax: (22) 697 74 40
Sosnowiec:
tel.: (32) 368 1517, fax: (32) 266 9777
e-mail: fwep_polska@fwc.com, www.fwc.com

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP