PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Instytuty badawcze: nowe otwarcie

Autor: Jarosław Maślanek
05-08-2011 00:00

Ich pracownicy nie mogą ostatnio narzekać na brak atrakcji. Reforma związana z nową ustawą, konsolidacja, kryzys gospodarczy i ograniczenie nakładów na badania to rzeczywistość niegdysiejszych jednostek badawczo-rozwojowych.

Instytuty badawcze stanęły wobec konieczności zmierzenia się z realiami gospodarki rynkowej. Ich przydatność weryfikuje rynek, a pozycję wyznacza zdolność do współpracy z biznesem oraz liczba i jakość przeprowadzonych wdrożeń. Poddane zostały nie tylko reformom systemowym, ale i radykalnym, wewnętrznym zmianom, dostosowującym je do wymagań gospodarki wspartej na fundamencie wiedzy.
Wyzwania unijnej konkurencji - Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i poddaniu polskiej gospodarki regułom wolnego rynku nawet najlepsze instytuty naukowobadawcze muszą realizować swoje zadania w taki sposób, aby mogły w pełni konkurować z czołowymi europejskimi placówkami badawczymi - mówi prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

IMN to nowoczesna placówka badawcza, ze względu na kompleksowy charakter swojej działalności, unikatowa nawet w skali międzynarodowej.

- W ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od wielu lat mamy kategorię I, a w 2010 r. uzyskaliśmy kategorię "A" jako jeden z trzech instytutów o najwyższej liczbie punktów przypadających na jednego pracownika badawczego - mówi prof. Śmieszek. - To rezultat wysokiej efektywności badań i bezpośredniej współpracy z przemysłem.

Instytut realizuje duże projekty badawcze finansowane ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ważne miejsce w jego działalności zajmuje też współpraca międzynarodowa.

Dr hab. Piotr Such z Instytutu Nafty i Gazu przyznaje, że zetknięcie z gospodarką rynkową było dla jego jednostki bolesne.

- Zniknęły całe zakłady badawcze oraz zakład doświadczalny. Inne musiały dostosować zatrudnienie do nowych warunków - mówi.

"Racjonalizacja zatrudnienia" dominowała w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, potem rozpoczęły się działania restrukturyzacyjne.

- Konkurencyjny rynek unijny okazał się jednak szansą, a nie zagrożeniem - wspomina Piotr Such. Instytut wziął udział w realizacji przedsięwzięć finansowanych z funduszy strukturalnych, w projektach unijnych i w programach międzynarodowych. Nawiązano współpracę z licznymi, zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Ta aktywność, dotacje celowe oraz projekty składane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NOT oraz IniTech pozwoliły na doprowadzenie bazy laboratoryjnej do światowych standardów. Jednak główny nacisk położono na współpracę i pozyskiwanie zleceń z przemysłu.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 860 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 923 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP