Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestorzy ze Wschodu: Najpierw Energetyka

Autor: Marcelina Gołębiewska
12-10-2004 00:00
Inwestorzy ze Wschodu: Najpierw Energetyka
Dariusz Rosati, eurodeputowany i doradca ekonomiczny przewodniczącego KU Nikołaj Iwczikow, Dyrektor Łukoil Polska Stanisław Ciosek, doradca prezydenta ds. międzynarodowych i wieloletni polski ambasador w Związku Radzieckim oraz Rosji

„Nowy Przemysł” przeprowadził w sierpniu i wrześniu szereg rozmów na temat możliwości inwestowania w Polsce kapitału z Rosji, a także innych krajów postradzieckich, głównie z Ukrainy i Kazachstanu. Inwestowaniem w Polsce jest zainteresowany tylko sektor paliwowo-energetyczny i metalurgia – słyszeliśmy niemal w każdej rozmowie. Odmienne zdanie ma prezes działającej od ponad roku Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), która zalicza rynek rosyjski do priorytetowych obszarów pozyskiwania inwestycji. Prezes PAIiIZ przyznaje jednak: „Jak na razie nie zgłosił się do nas żaden potencjalny inwestor z Rosji”.

W Polsce chce inwestować tylko rosyjski sektor paliwowy, przekonywał nas w rozmowie prof. Dariusz Rosati. – Trzeba się zastanowić, czy takie inwestycje koncernów z Rosji byłyby dla nas korzystne – dodał.
O zainteresowaniu polskim rynkiem ze strony rosyjskiego sektora paliwowo-energetycznego mówi Bartłomiej Sienkiewicz – założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie, prowadzący obecnie firmę analityczną Othago. Peter Havlik, wicedyrektor The Vienna Institute for International Economic Studies obok energetyki wymienia metalurgię: – Długo jeszcze nie będziemy mogli liczyć na tym obszarze na inwestorów z innych branż.

Wiadomo o oficjalnie do niedawna podtrzymywanym zainteresowaniu rosyjskiej spółki Łukoil kupnem rafinerii w Gdańsku. Rozległe plany co do inwestowania w polską metalurgię ma Związek Przemysłowy Donbasu – jak ocenia warszawski pełnomocnik zarządu koncernu Konstanty Litwinow, jest to druga co do wielkości obrotów spółka na Ukrainie po NAK Naftogaz Ukrainy i pierwsza pod względem obrotów firma prywatna w tym kraju.

Nieoficjalnie mówi się o znacznie szerszym niż wynika to z deklaracji Łukoila zainteresowaniu Rosjan procesem prywatyzacji polskiego sektora naftowego i gazowego. Zaangażowaniem w naszym kraju ma być zainteresowana kazachska państwowa spółka naftowo-gazowa KazMunajGaz, chociaż akurat inwestycje z tego kraju budzą u nas na razie najmniej emocji (a zdaniem Serika Primbetowa, który na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy reprezentował Euroazjatycką Wspólnotę Gospodarczą, inwestowaniem w Polsce może być zainteresowany również kazachski sektor bankowy.

Prezes PAIiIZ Andrzej Zdebski rozmawiał z „NP” o inwestycjach z Rosji.
– Inwestycje z Rosji to nie tylko ropa i gaz – przekonywał. PAIiIZ, który wkrótce może zostać zastąpiony przez wyposażoną w szersze kompetencje Polską Agencję Promocji Gospodarczej, liczy dzisiaj przede wszystkim na przyciągnięcie inwestycji mniejszych, idących w dziesiątki milionów dolarów (dolna granica to 40 mln dol.). Jak dowiedzieliśmy się od prezesa Zdebskiego, agencja szuka sektorów i rosyjskich przedsiębiorstw, do których celowe byłoby skierowanie polskich ofert. Dzisiaj na PAIiIZ-owskiej liście inwestorów można znaleźć Gazprom, wspomniany już Łukoil (inwestycje w sektorze gazu płynnego) i firmę Bagdasarian z branży spożywczej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP