Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje elektroenergetyczne pod napięciem

Autor: Jarosław Latacz
22-04-2006 00:00
Inwestycje elektroenergetyczne pod napięciem

Ponad połowa polskich bloków energetycznych ma już ponad 30 lat. W 2008 roku najbardziej przestarzałe będą musiały być wyłączone z eksploatacji jako nie spełniające unijnych norm ekologicznych. Kolejne inwestycje w polskich elektrowniach powinny ruszać niemal co miesiąc. Tymczasem budowy trwają jedynie w Pątnowie i Łagiszy. Lada miesiąc ruszyć może też budowa największego w polskiej energetyce bloku o mocy 833 MW w Bełchatowie.

Rozpoczęcie budowy nowego bloku to w tej chwili droga przez mękę. Przekonali się o tym zarówno budowniczowie bloku w Elektrowni Łagisza (woj. śląskie), jak i ich koledzy z Pątnowa czy Bełchatowa. W Pątnowie rozpoczęta już budowa zamarła z powodu finansowych problemów. W Bełchatowie lada dzień ma być ogłoszone zamknięcie finansowania nowego bloku. Powinno, bo szefostwo firmy od kilku miesięcy zapewnia, że stanie się to pod koniec miesiąca. Zmieniają się tylko nazwy miesięcy.
Budowany przez Południowy Koncern Energetyczny blok w Elektrowni Łagisza również może być przykładem trudności w procesie inwestycyjnym. Tam zaczęły się jednak wreszcie roboty ziemne.

– Już kilka lat temu mówiliśmy, że trzeba budować nowy blok, bo po prostu w 2008 roku może braknąć nam mocy – mówi Jan Kurp, prezes PKE. – Najpierw słyszeliśmy głosy zdumienia, po co budować nowe bloki, skoro moc istniejących wykorzystywana jest w połowie. Gdy już wiadomo było, że nadmiar zainstalowanej mocy jest pozorny, bo zdecydowana większość urządzeń jest stara i nie będzie spełniać norm, stanęliśmy przed kolejną przeszkodą. Chodzi o finanse.

Inwestycje energetyczne to potężne pieniądze. Banki, choć bardzo zainteresowane polską energetyką, domagały się gwarancji. Tymczasem w polskiej energetyce, która stała się częścią olbrzymiego rynku Unii Europejskiej, ciągle brak strategicznych planów rozwoju sektora. Ciągnąca się od kilku lat dyskusja na temat zastąpienia wymyślonych w latach dziewięćdziesiątych kontraktów długoterminowych (KDT), w dalszym ciągu nie dała odpowiedzi na pytanie, co dalej. Wydaje się pewne, że KDT zostaną zlikwidowane, bo są formą niedozwolonej w UE pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Od przyszłego roku nastąpi jednak liberalizacja rynku energetycznego, a więc powstanie również niepewność co do rynkowej pozycji wielu przedsiębiorstw. W Polsce jest się czego obawiać... Takie giganty, jak na przykład PKE, składają się bowiem z wielu trwale nierentownych firm.

– Blok w Łagiszy powinniśmy zacząć budować trzy lata temu – mówi Jan Kurp. – Dzisiaj bylibyśmy już blisko jego ukończenia.


Pątnów na kredycieSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP