PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje energetyczne: dobre i złe moce

Autor: Dariusz Ciepiela
12-06-2011 00:00
Inwestycje energetyczne: dobre i złe moce
<b>Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej</b><br>
- Głównym problemem energetyki wiatrowej i rozproszonej szczytowej jest sieć przesyłowa i dystrybucyjna. Już dziś ona trzeszczy... <b>Tomasz Chmal, partner w kancelarii White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy </b><br><br>
Nie podzielam optymizmu dotyczącego budowy nowych mocy, jaki wyrażają przedstawiciele koncernów energetycznych. To wynika z regulacji europejskich. Polski sektor energetyczny jest zbyt słabo reprezentowany w Brukseli i za bardzo liczy na interwencję innych środowisk. <br><br>

Widać to doskonale po tym, co się dzieje wokół wydobycia gazu łupkowego. Dziś jesteśmy w przededniu potencjalnego rozwoju sektora gazu łupkowego w Polsce i na tę okoliczność powinniśmy być przygotowani od strony infrastruktury i logistyki, powinniśmy mieć gotowe scenariusze, jak wykorzystać ten potencjał. <br><br>

Sektor energetyczny ma poczucie, że wszystko się "gdzieś zadzieje", że samo się zrealizuje, że skoro mamy dużo węgla, to na pewno uda się go wydobyć i wyprodukować z niego energię. Okazuje się, że to nie jest takie proste.
<b>Grzegorz Górski, prezes zarządu GDF Suez Energia Polska</b><br>
- Obserwujemy chaos informacyjny, co spowodowało, że inwestorzy oczekują wyższej stopy zwrotu z inwestycji w OZE. W efekcie część projektów nie została rozpoczęta.

Powinniśmy obserwować silny rozwój mocy węglowych, odnawialnych źródeł energii oraz przygotowania do rozwoju energetyki jądrowej. Rozwój każdego z tych sektorów natrafia bariery.

W raporcie "Finansowanie inwestycji energetycznych w Polsce" przygotowanym wspólnie przez ING Bank Śląski i PwC podkreślono, że zdecydowana większość planowanych inwestycji w sektorze energetycznym w Polsce powinna być zrealizowana w ciągu najbliższych sześciu lat, co jest spowodowane planowanymi wyłączeniami starych bloków energetycznych i wzrostem wymogów środowiskowych.
- Łączne wydatki inwestycyjne polskich firm energetycznych w ciągu najbliższych 10 lat mogą sięgnąć 170 miliardów złotych, i to bez kosztów elektrowni jądrowej, jaką planuje wybudować Polska Grupa Energetyczna - mówi Kazimierz Rajczyk, dyrektor zarządzający sektorem energetycznym w ING Banku Śląskim.

Raport przypomina, że poziom mocy zainstalowanych w Polsce na koniec grudnia 2010 r. wynosił blisko 36 GW. W "Polityce energetycznej Polski do roku 2030" zapisano, że w roku 2020 poziom mocy powinien wynieść ok. 44 GW.

Planowane wyłączenia mocy do roku 2020 mają być na poziomie ok. 7 GW (plus 4 GW, które mają być poddane głębokiej modernizacji).

Z tego zestawienia wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat powinny zostać wybudowane w Polsce moce wytwórcze na poziomie ok. 15 GW.

Zdaniem autorów raportu, obecnie realizowane inwestycje oraz projekty planowane mają łączną moc blisko 14,8 GW. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie planowane inwestycje zostaną zrealizowane.

Węgiel czeka na decyzje

Krajowe grupy energetyczne nie spieszą się z realizacją kolejnych mocy węglowych, a projekty największych grup energetycznych nie wychodzą z etapu deklaracji. Wydaje się, że głównym powodem tych opóźnień jest oczekiwanie przez grupy na porozumienie polskiego rządu z K omisją Europejską w sprawie zasad przydziałów darmowych uprawnień do emisji CO2 od roku 2013.

- Bloki w elektrowniach Opole i Turów mają być oddane ok. roku 2017, więc mowa jest o 2-3 latach, kiedy będziemy mogli korzystać z częściowo darmowych uprawnień do emisji CO2. Na te inwestycje nie można patrzeć tylko przez pryzmat darmowego CO2 - przekonuje Wojciech Ostrowski, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP