Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje energetyczne - teraz sieć?

Autor: Dariusz Ciepiela, Tomasz Elżbieciak
04-05-2013 08:26 |  aktualizacja: 05-05-2013 12:04
Inwestycje energetyczne - teraz sieć?
Najbardziej zaawansowane projekty bloków energetycznych (stan na 3.04.br.) Projekty bloków o mniejszym stopniu zaawansowania przetargów Planowane inwestycje energetyczne

Przeciągające się procedury przetargowe i odwoławcze oraz niepewność co do nowych regulacji to hamulce inwestowania w wytwarzanie energii. Na atrakcyjności zyskują projekty rozbudowy sieci elektroenergetycznych.

Inwestycje w segmencie wytwarzania były w ubiegłym roku spowalniane głównie przez przeciągające się procedury przetargowe. Część została także zawieszona z przyczyn ekonomicznych.
- W najbliższym czasie spółki energetyczne czeka modyfikacja programów inwestycyjnych ze względu na niższe oczekiwane ceny energii oraz harmonizację inwestycji w energetyce - mówi Stanisław Ozga, analityk Domu Maklerskiego PKO BP. Przypomina, że z największych projektów energetycznych obecnie uruchomiona jest inwestycja w Elektrowni Kozienice, gdzie powstaje blok 1075 MW. W przypadku pozytywnych decyzji właścicielskich, w tym roku będą mogły ruszyć także inwestycje w Elektrowni Jaworzno III (blok 910 MW) i Elektrowni Opole (dwa bloki po 900 MW każdy).

W przypadku Opola na początku kwietnia br. pojawiły się nieoficjalne informacje, według których komitet sterujący projektem budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole zarekomendował zarządowi PGE wycofanie się z tej inwestycji. Do czasu zamknięcia tego numeru NP zarząd PGE nie podjął decyzji ws. przyszłości bloków w Opolu. Sprawa ta zostanie prawdopodobnie wyjaśniona w nowej strategii PGE, która - jak zapowiedział prezes PGE Krzysztof Kilian - ma być przedstawiona w ciągu kilku najbliższych tygodni. (Tekst pochodzi z kwietniowego wydania Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł. Obecnie wiadomo, że inwestor zrezygnował z budowy bloków w Opolu)

Analitycy DM PKO BP zwracają uwagę, że po latach, w których główny nurt dyskusji koncentrował się na odtwarzaniu majątku wytwórczego polskiej energetyki, coraz większy akcent pada na inwestycje w sieć dystrybucyjną.

Olbrzymie nakłady potrzebne do realizacji projektów wytwórczych, komplikacja tych projektów, niepewność otoczenia regulacyjnego, kryzys ekonomiczny i związana z nim weryfikacja ścieżki wzrostu zapotrzebowania na energię sprawiły, że koncerny energetyczne kładą coraz większy nacisk na inwestycje sieciowe.

Są one prostsze w realizacji, o łatwiejszym do przewidzenia zwrocie, a przy tym krytyczne dla bezpieczeństwa energetycznego. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że główne ryzyko dla stabilności polskiego systemu tkwi właśnie w stanie sieci dystrybucyjnych.

- Inwestycje w sektorze dystrybucji są w dużym stopniu przewidywalne, realizowane w ramach kilkuletnich planów zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) - dodaje Stanisław Ozga.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP