Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje komunalne: panorama możliwości finansowania

Autor: Marciń Święcicki*
28-07-2006 00:00
Inwestycje komunalne: panorama możliwości finansowania

Samorządy w Polsce odpowiadają za dużą część infrastruktury niezbędnej do zapewnienia warunków prawidłowego rozwoju gospodarki. Do dziedzin będących w gestii samorządów terytorialnych należą: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków komunalnych, zapewnianie dostaw ciepła, prowadzenie gospodarki odpadami, a także organizacja transportu zbiorowego.

Wewszystkich tych dziedzinach widoczne są ogromne potrzeby inwestycyjne mające wyrównać wieloletnie zapóźnienia inwestycyjne i dostosować Polskę do wymagań Unii Europejskiej. Celów tych samorządy nie są w stanie zrealizować z bieżących dochodów. Finansowaniu inwestycji mogą natomiast służyć środki pozyskiwane z funduszy strukturalnych UE wspomagane środkami pożyczanymi na rynku krajowym.
W Polsce istnieje dobrze rozwinięty system preferencyjnego finansowania inwestycji sprzyjających ochronie środowiska oraz szeroka oferta sektora bankowego w zakresie komercyjnego finansowania inwestycji samorządów.

Samorządy swoje ustawowe zadania w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców realizują najczęściej bezpośrednio poprzez jednostki organizacyjne, takie jak zakłady budżetowe, które nie stanowią odrębnego podmiotu prawnego. W takim przypadku dochody i wydatki zakładu budżetowego są bezpośrednio wprowadzone do dochodów i wydatków budżetu samorządu. Podobnie pożyczanie środków na finansowanie działalności prowadzonej w formie zakładu budżetowego następuje wprost przez jednostkę samorządu, która może np. zaciągnąć kredyt na budowę nowych wodociągów czy kanalizacji.

W przypadku większych podmiotów, a szczególnie w dużych miastach, tworzone są odrębne podmioty w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, które odpowiadają np. za gospodarkę wodno-ściekową, odpadową lub komunikację miejską. Przy dużej skali działalności niewydzielenie z budżetu powoduje bowiem trudności w racjonalnym zarządzaniu czy nawet identyfikację skali działania podmiotu.

W Polsce funkcjonuje zatem wiele przedsiębiorstw wodociągowych czy zakładów autobusowych w formie spółek, z czym wiążą się określone problemy z finansowaniem ich działalności. Celem ich działalności jest przede wszystkim np. dostarczanie wody czy realizacja przewozów, a nie osiąganie zysku. Ich właściciele – samorządy – często akceptują brak rentowności działalności, a nawet regularnie pokrywają generowane straty. Brak zyskowności nie przeszkadza w bieżącym funkcjonowaniu podmiotów, stanowi jednak przeszkodę w kontaktach z bankami. Banki bowiem, oceniając klienta, brak rentowności z reguły utożsamiają z brakiem zdolności kredytowej. Stąd utrudniony dostęp przedsiębiorstw komunalnych do kredytu bankowego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP