Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje, których nie widać

Autor: Dariusz Malinowski
07-09-2014 09:59
Inwestycje, których nie widać
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)
Kluczowe odcinki sieci gazowej planowane do realizacji do roku 2023

Tymi inwestycjami trudno się chwalić. Miliardy na nowe projekty w branży gazowej... znikają pod ziemią. Nie zmienia to faktu, że są to pod wieloma względami najważniejsze przedsięwzięcia infrastrukturalne w kraju.

Operator systemu przesyłowego gazu - Gaz-System po pięciu latach prac kończy budowę ponad tysiąca kilometrów nowych gazociągów. Większość z nich powstała w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych gazociągów w omawianym okresie zamkną się sumą około 4,5 mld złotych, z czego 1,3 mld złotych stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych. Inwestycje te finansowane są także ze środków własnych spółki, bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych oraz europejskich instytucji finansowych.
Kiedy spojrzymy na mapę, nasunie się nam pytanie, dlaczego gros gazowych inwestycji liniowych miało i ma miejsce na obszarach leżących na zachód od Wisły? Odpowiedź jest dość banalna. Decydują o tym względy ekonomiczne i strategiczne. Po pierwsze: ze względu na gęstość zaludnienia, liczbę odbiorców gazu, to właśnie tereny zachodniej Polski są bardziej atrakcyjne dla prowadzenia gazowych inwestycji. Po drugie: strategia gazowa obecnego rządu (poprzednich także) to doprowadzenie do sytuacji, w której Polska nie jest uzależniona od dostaw gazu z Rosji. Rosyjski gaz nadal ma odgrywać ze względów ekonomicznych znaczącą rolę, ale nasz kraj musi mieć techniczne możliwości odbioru surowca z Zachodu. Stąd budowa gazoportu, budowa i rozbudowa połączeń międzysystemowych z Niemcami. Po to, by nie doszło do "zatkania" systemu przesyłowego, konieczna jest jego rozbudowa - zwłaszcza w zachodniej części naszego kraju, bo tam głównie trafi gaz z innych niż rosyjskie źródeł.

Rurociągowa ekspansja

Myliłby się jednak ten, kto twierdzi, że boom inwestycyjny w gazie zanotował już szczyt. Niedawno prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił przedłożony przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System plan rozwoju na lata 2014-23.

W perspektywie ośmiu lat spółka wybuduje jeszcze prawie dwa tysiące kilometrów nowych gazociągów o dużej przepustowości, które pozwolą na zbudowanie dobrze funkcjonującej, elastycznej i efektywnej sieci przesyłowej, obejmującej zasięgiem cały kraj.

- Realizacja nowego programu inwestycyjnego pozwoli osiągnąć pełną dywersyfikację kierunków dostaw gazu dla Polski, zwiększy bezpieczeństwo i elastyczność systemu przesyłowego - podkreśla Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu. Jak zaznacza, nowe zadania inwestycyjne są ukierunkowane na pełną integrację rynku europejskiego, lepsze wykorzystanie terminali LNG w Europie oraz infrastruktury do transportu i magazynowania, a w konsekwencji poprawę konkurencji i zapewnienie atrakcyjnej ceny tego surowca dla wszystkich odbiorców w krajach Unii Europejskiej.
Kluczowe odcinki sieci gazowej planowane do realizacji do roku 2023  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP