Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje pod prąd

Autor: Jerzy Dudała
26-06-2012 00:00
Inwestycje pod prąd
<b>Joanna Strzelec-Łobodzińska<br />
prezes Kompanii Węglowej</b><br /><br />

- Europa nie ma sojuszników w świecie w zakresie walki z redukcją emisji dwutlenku węgla. <b>Milton Catelin<br />
dyrektor generalny World Coal Association </b><br /><br />


- Unia Europejska jest dużo bardziej ambitna od innych w międzynarodowych negocjacjach dotyczących klimatu. Sądzę, że polityka klimatyczna, która nie bierze pod uwagę potrzeby rozwoju gospodarczego - jest polityką skazaną na niepowodzenie. <br /><br />

Przemysł górniczy przyczynia się do rozwoju gospodarczego. Niestety, wielu polityków w Brukseli dostrzega w węglu jedynie problem. <br /><br />

Polityka klimatyczna prowadząca do tego, że ceny energii elektrycznej są coraz wyższe i do tego, że energia elektryczna nie jest dostarczana do takiej liczby ludzi na świecie, do jakiej mogłaby być - doprowadzi do tego, że ludzie stracą zainteresowanie tematyką zmian klimatycznych. <br /><br />

Przemysł górniczy tak naprawdę jeszcze nie zainwestował wystarczająco dużo czasu w rozmowy z Komisją Europejską i w przekonywanie polityków europejskich do tego, że węgiel jest dla nas bardzo istotnym paliwem. <b>Roman Łój<br />
prezes KHW</b><br /><br />

- Chcemy w kolejnych latach przeznaczyć środki na odtworzenie wydobycia do 14,5 mln ton węgla rocznie. <b>Maksymilian Klank<br />
wiceprezes Euracoal</b><br /><br />

- Najtańsza energia elektryczna w Europie pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym.

Europa nie lubi węgla, a w Polsce wszyscy chcą wydobywać go więcej. Ważne, by nasze spółki węglowe inwestowały, realizując projekty odważne i niestandardowe.

Rok 2011 polskie spółki węglowe zakończyły z dobrymi wynikami, ale były one pochodną koniunktury na węgiel i wysokich cen tego surowca. Zapotrzebowanie na węgiel będzie się utrzymywać na wysokim poziomie, co wiązać się będzie ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną.
Tymczasem polskie górnictwo wydobywa zbyt mało węgla (ok. 75 mln ton rocznie) nawet na potrzeby krajowe, które w coraz to większym stopniu będzie zaspokajał import (w 2011 roku przekroczył on 15 mln ton). Polskie górnictwo węgla kamiennego bez zakrojonych na szeroką skalę inwestycji będzie się bowiem kurczyć i tracić na znaczeniu.

Pełna mobilizacja

Inwestycje polskich spółek zmierzają więc m.in. do zwiększenia poziomu wydobycia. Więcej wydobywać chcą wszyscy - Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębska Spółka Węglowa i Lubelski Węgiel Bogdanka.

O zwiększaniu nakładów inwestycyjnych myśli Kompania Węglowa, która być może w 2014 roku zadebiutuje na giełdzie. Wydobycie Kompanii w latach 2013-14 ma nieznacznie wzrosnąć.

Firma zakłada wzrost z 39 mln 300 tys. ton w 2012 roku do 43 mln t w roku 2020. Nakłady inwestycyjne Kompanii wynoszą przeszło 800 mln zł rocznie. W 2020 roku Kompania zamierza przeznaczyć na inwestycje już co najmniej 1,3 mld zł. Wzrostowi wydobycia towarzyszyć będzie wzrost zatrudnienia pod ziemią (w 2020 roku - ok. 62 tys. osób).

Te inwestycje zawierają też plan budowy wraz z partnerem biznesowym elektrowni węglowej o sprawności energetycznej wynoszącej 46 proc. Prąd z nowej elektrowni powinien popłynąć w 2018 roku. Będzie to obiekt z jednym blokiem o mocy 900-1000 MW. Roczne zużycie ma wynieść 2,5- 3,5 mln ton węgla.

- Elektrownia będzie stabilnym odbiorcą węgla z kopalń KW - zaznacza Tomasz Konik, partner Deloitte.

- Jeżeli uda się ten projekt zrealizować, podniesie to znacząco wartość Kompanii, co ma znaczenie w kontekście planów debiutu giełdowego spółki w 2014 roku.

Katowicki Holding Węglowy czeka na decyzję właściciela w sprawie emisji obligacji. Chodzi o obligacje zabezpieczone, niewymienne na akcje, imienne, z ograniczonym wolumenem podmiotów finansowych, którym można je odsprzedać.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP