Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje w dystrybucji i przesyle - cicha rewolucja

Autor: Dariusz Ciepiela
15-10-2013 13:32
Inwestycje w dystrybucji i przesyle - cicha rewolucja
Struktura wiekowa przesyłowych linii napowietrznych (w proc.) Struktura wiekowa stacji elektroenergetycznych (w proc.) Nakłady inwestycyjne siedmiu OSD oraz OSP, ceny biezace (w mln zł)

Mówiąc o inwestycjach w energetyce, zwykle myśli się o sektorze wytwarzania energii. Okazuje się jednak, że w dystrybucji i przesyle inwestycje są znacznie większe i nadal rosną.

W roku 2010 nakłady inwestycyjne Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) i Operatora Systemu Przesyłowego (OSP ) przekroczyły 4,3 mld zł. Plan na rok 2013 zakłada łączne wydatki OSD i OSP na poziomie ponad 6,6 mld zł. To wzrost aż o 2,2 mld zł w ciągu zaledwie trzech lat. W roku 2014 wydatki te mają być jeszcze wyższe, ich poziom ma przekroczyć 7,4 mld zł. - W przypadku inwestycji w sieć przesyłową widać zwiększoną aktywność PSE w ogłaszaniu przetargów.

Znaczące są także inwestycje w sektorze dystrybucji energii, choć wydaje się, że dynamika wzrostu wydatków w tym segmencie powinna zauważalnie przygasać - mówi Piotr Łopaciuk, analityk Domu Maklerskiego PK O BP.

Sektor wytwarzania może tylko pomarzyć o takiej dynamice wzrostu inwestycji. Przyczynę znaczących rozbieżności pomiędzy wzrostem inwestycji w obszarach przesyłu i dystrybucji a wytwarzaniem energii można wytłumaczyć w dość prosty sposób.

- Inwestycje w sektorze dystrybucji są w dużym stopniu przewidywalne, realizowane są one w ramach kilkuletnich planów zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki - wskazuje Stanisław Ozga, analityk Domu Maklerskiego PK O BP.

Dziurawe sieci

Z raportu "Nie tylko wytwarzanie. O cichej rewolucji w polskiej elektroenergetyce", przygotowanego wspólnie przez ING Bank Śląski i firmę doradczą PwC, wynika, że w czasach niepewności dotyczącej cen paliw, cen uprawnień do emisji CO2 i cen energii elektrycznej oraz w obliczu fundamentalnych zmian, które mogą nastąpić w sektorze (potencjalny efekt boomu gazu łupkowego i potencjalna budowa elektrowni atomowej), projekty inwestycyjne w elektroenergetyce są obciążone ryzykiem. W tym otoczeniu inwestycje w część dystrybucyjną aktywów spółek energetycznych są uważane za relatywnie stabilne i bezpieczne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP