PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje z głową

Autor: Jarosław Maślanek
26-07-2012 00:00
Inwestycje z głową
<b>Tomasz Dorf<br />
Microsoft Polska</b><br /><br />

Nadszedł czas, w którym osiąganie sukcesów pod presją deficytu budżetowego jest możliwe w dużym stopniu właśnie dzięki informatyce. W ostatnich latach wszystkie samorządy wybudowały strony internetowe do komunikacji ze światem zewnętrznym, które rzeczywiście w większości przypadków są kluczowym miejscem poszukiwania pomocnych informacji dla mieszkańców i przedsiębiorców. Jednocześnie powstało wiele systemów elektronicznego obiegu dokumentów, które ze względu na ustawodawstwo, wymagające wielokrotnie papierowej dokumentacji, jeszcze nie stały się standardem codziennej pracy. 
<b>Jerzy Karney<br />
prezes zarządu Hawe </b><br /><br />
Nakłady, które mogłyby być przeznaczone na rozwój rozwiązań teleinformatycznych, są często wypierane przez inwestycje w infrastrukturę drogową lub związaną ze służbą zdrowia. Wynika to oczywiście z napiętej sytuacji budżetowej znacznej części samorządów. Według mnie, priorytetem inwestycyjnym samorządów, oprócz oczywistej kwestii związanej z budową sieci szerokopasmowych, powinno być wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań typu cloud, które są doskonałym narzędziem do zarządzania zasobami informatycznymi. Rozwiązania tego typu już znajdują szerokie zastosowanie w biznesie ze względu na łatwą implementację oraz optymalizację kosztów wykorzystania danych zasobów informatycznych.

Samorządy lokalne na potęgę inwestują w rozwiązania teleinformatyczne z wykorzystaniem unijnych środków pomocowych. Czy zawsze są to projekty dobrze przemyślane?

Potencjał jest ogromny; wystarczy wskazać, że w opublikowanym przez ONZ w 2011 roku raporcie na temat informatyzacji procesów zarządzania w administracji Polska zajęła dopiero 47. miejsce, za Chorwacją, Rosją czy nawet Kazachstanem.
- W ostatnich latach na rynku administracji samorządowej jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu realizacji projektów teleinformatycznych na nieznaną dotychczas w tym sektorze skalę - zauważa Artur Siodmiak, dyrektor handlowy ZUI Otago z Grupy Asseco.

Główną przyczyną boomu jest możliwość pozyskania współfinansowania projektów ze środków unijnych, m.in. na jeden z priorytetów teleinformatycznych inwestycji samorządowych w Polsce, czyli budowę sieci szerokopasmowych.

Dzięki nim możliwa staje się m.in. realizacja koncepcji informatycznych systemów miejskich, obejmujących swoim zasięgiem wszystkie jednostki organizacyjne miasta oraz upowszechnienie dostępu do usług telekomunikacyjnych i internetu.

Bardziej hard, mniej soft

Kierunki cyfryzacji administracji można znaleźć w raporcie ministra Michała Boniego "Polska 2.0. Nowy start dla e-Administracji", gdzie nacisk położono na trzy podstawowe obszary - interoperacyjność, procesowość oraz neutralność technologiczną.

- Interoperacyjność należy rozumieć jako swobodę w wymianie informacji pomiędzy instytucjami państwowymi i samorządowymi, ale również w obrębie każdego z urzędów - wyjaśnia Andrzej Dopierała, prezes zarządu Oracle Polska.

Informatyka realizuje ten cel za pomocą Architektury Zorientowanej na Usługi (SOA - Service Oriented Architecture).

Procesowość to takie tworzenie systemu, które w najbardziej efektywny sposób wspiera działalność operacyjną urzędu (np. przeszeregowuje cele zakupowe).

- Celem nie powinno być zatem zakupienie kolejnej, zamkniętej aplikacji, lecz nabycie platformy technologicznej, na której funkcjonować będą aplikacje urzędu - przekonuje Dopierała.

W takim przypadku platforma wraz z wiedzą danej instytucji w postaci danych, informacji, opisów procesów pozostaje w gestii tej instytucji, ewentualnym wymianom podlegają aplikacje (otwarte), gwarantujące zarówno interoperacyjność, jak i neutralność technologiczną.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP