PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje. Za mało, za dużo...

Autor: Dariusz Ciepiela
20-04-2012 00:00
Inwestycje. Za mało, za dużo...
<b>Paweł Skowroński,<br />
wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, PGE </b><br /><br />

Uważamy, że biorąc pod uwagę wieloletnie prognozy zapotrzebowania na energię elektryczną, prognozy rozwoju OZE, projekty kogeneracyjne, planowany blok klasy 480 MW w Elektrowni Turów i rozwój innych źródeł energii elektrycznej, do 2020 roku powinny zostać uruchomione 2-3 bloki klasy 1000 MW opalane węglem kamiennym. <br /><br />

Nie oznacza to, że nie powstanie więcej takich jednostek - decyzje o ich budowie są w kompetencjach poszczególnych inwestorów. Należy się jednak spodziewać, że w przypadku nadpodaży mocy bloki te będą bardzo silnie konkurować o rynek, co może skutkować mniejszym niż to się planuje wykorzystaniem ich mocy i nieco niższymi cenami, a w konsekwencji obniżeniem ich rentowności. <b>Michał Lubieniecki, <br />
wiceprezes zarządu Icentis Corporate Solutions </b><br /><br />

Nie jest polską specyfiką to, że w branży energetycznej o wiele więcej projektów jest przygotowywanych, niż potem jest realizowanych. Sporo projektów jest zaczynanych, część wchodzi w fazę przygotowawczą, a realizowana jest jeszcze mniejsza część. <br /><br />

To, ile planowanych bloków powstanie, w dużym stopniu zależy od tego, czy mówimy o decyzji grup energetycznych, które już mają duże zasoby generacyjne, i tego, czy będą budować nowe, czy też modernizować istniejące bloki. <br /><br />

Kalendarze odstawień starych bloków energetycznych i plany budowy nowych są konserwatywne i ze sporymi rezerwami. <br /><br />

W zależności od tego, jak będą się kształtować prognozy cen energii, paliw oraz CO<sub>2</sub>, grupy mogą elastycznie decydować, czy budować nowe, czy odtwarzać stare jednostki. Najbardziej zaawansowane projekty energetyczne

Przez ostatnie lata podkreślano, że Polsce potrzebne są nowe moce energetyczne. Teraz, kiedy inwestycje powoli ruszają, podnoszą się głosy, że planowanych bloków jest za dużo.

W "Strategii Grupy PGE na lata 2012-35" wprost przyznano, że w polskim systemie energetycznym jest miejsce dla budowy opłacalnych ekonomicznie bloków opalanych węglem kamiennym, bez ryzyka nadpodaży, tylko w przypadku budowy nie więcej niż 2-3 bloków klasy 1000 MW.
Z analiz PGE wynika, że w najbliższych latach brak będzie przyrostu mocy zainstalowanej w elektrowniach systemowych - w dłuższej perspektywie nowe inwestycje jedynie zastąpią wyłączane moce.

Rzeczywisty wzrost mocy zainstalowanej obserwowany będzie głównie w elektrociepłowniach i źródłach odnawialnych.

W zaktualizowanej strategii PGE nie planuje - poza dwoma blokami w Elektrowni Opole - budowy dodatkowych bloków opalanych węglem kamiennym.

Wiesław Różacki, prezes Rafako, przypomina, że w Polsce obecnie realizowanych jest siedem przetargów na duże bloki węglowe oraz cztery przetargi na duże jednostki na gaz ziemny. Łączna moc bloków w procedurze przetargowej wynosi ok. 10 tys. MW - z czego 8 tys. MW to moce węglowe, a 2 tys. MW to moce gazowe. Łączna wartość tych przetargów wynosi blisko 12-14 mld euro.

- Plany budowy tak dużej liczby nowych bloków nie są realne. Jeżeli połowa z planowanych bloków powstanie, to i tak będzie sukces - uważa prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Nic się nie dzieje?

Prof. Żmijewski podkreśla, że nie potrafimy jeszcze określić, które z tych planów zostaną zrealizowane w rzeczywistości.

- Nie ma ani jednego inwestora, który by podpisał z wykonawcą kontrakt na budowę, gdzie byłoby jasno powiedziane, że ma powstać blok o określonej ilości MW, w określonym miejscu i w określonym terminie, a jeśli blok zgodnie z tymi wymaganiami nie zostanie zbudowany, to zostanie zapłacona kara w uzgodnionej wysokości. Nie ma ani jednego takiego kontraktu. Nie martwmy się więc o nadmiar mocy, lecz o jej brak! - apeluje Żmijewski.

15 lutego br. przedstawiciele konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa podpisali kontrakt na budowę dwóch nowych bloków po 900 MW w Elektrowni Opole. Jego wartość wynosi 9,4 mld zł netto.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP