PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycyjne ruchy pod ziemią

Autor: Jarosław Latacz
09-06-2006 00:00
Inwestycyjne ruchy pod ziemią

Koniunktura to ponoć najlepszy czas na przeprowadzenie najbardziej potrzebnych firmie inwestycji i przygotowanie się do przetrwania trudnych czasów. W górnictwie po prawdziwym szaleństwie cenowym w 2005 roku następuje powolny, ale stały spadek cen. Czy wykorzystaliśmy odpowiednio dobry czas?

Nie ma dzisiaj firmy górniczej, która nie mogłaby się pochwalić realizowaniem zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego. Wieloletnie plany zakładają, że każdego roku na nowoczesne technologie wydawane będzie po kilkaset milionów złotych. Problem polega na tym, że w takiej branży jak górnictwo wydać można miliardy i równie dobrze przypisać to znakomitemu wyczuciu menedżerskiemu, jak i nazwać skrajnie nieprzemyślanym posunięciem. Przykładem może być choćby Jastrzębska Spółka Węglowa z ciągle aktualnym pytaniem o budowę nowych kopalń. Udostępnienie nowych pól gwarantuje utrzymanie wydobycia i prace dla dotychczasowych załóg na kolejne lata.

Holding pogłębia


W Katowickim Holdingu Węglowym w latach 2004-2010 inwestycje pochłaniają każdego roku ponad 300 milionów złotych. W sumie daje to astronomiczną kwotę 1,8 miliarda złotych. Najwyższe nakłady pochłoną inwestycje realizowane w kopalniach Wesoła, Staszic i Murcki. W przypadku dwóch ostatnich kopalń mają one doprowadzić do ścisłej integracji i obniżenia kosztów. Najważniejsze cele polityki inwestycyjnej to utrzymanie zdolności produkcyjnych w kopalniach posiadających znaczne zasoby węgla, uproszczenie modelu kopalni i koncentracja wydobycia, ochrona środowiska i poprawa warunków BHP. Istotnym czynnikiem jest poprawa jakości oferowanego odbiorcom węgla. Dlatego też planuje się modernizacje zakładów przeróbczych.

Ponad 1,8 miliarda złotych (czyli tyle, ile kosztować mają inwestycje w kopalniach KHW) pozwoli na odnowienie zdekapitalizowanych maszyn i urządzeń służących bezpośrednio produkcji oraz doinwestowanie poziomych wyrobisk górniczych.

W kopalni Staszic do 2010 roku inwestycje pochłoną kwotę 455 milionów złotych. Gra warta jest jednak świeczki, bo chodzi o dotarcie do poziomu 900 metrów, a potem pogłębienie kopalni do poziomu 1080 metrów. Znajdują się tam złoża węgla o znakomitej jakości, o które handlowcy od dawna już zabiegają. Jednym z priorytetowych celów kopalni Staszic jest odtworzenie i unowocześnienie posiadanego parku maszynowego. Trzeba będzie na ten cel wydać 135 milionów złotych. Dodatkowo zakupić trzeba będzie obudowy zmechanizowane o wartości 52 milionów złotych. Począwszy od tego roku realizowany jest projekt rozcięcia ściany na poziomie 510 metrów, który eksploatowany ma być przez dwa kombajny. W trakcie realizacji są również modernizacje urządzeń sprzedaży drobnicowej i urządzeń Zakładu Przeróbki Węgla. Same tylko przedsięwzięcia proekologiczne wymagają nakładów rzędu 21 milionów złotych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP