PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ISO chroni środowisko

Autor: Marek Gabzdyl
19-11-2001 00:00

Dawno na szczęście minęły już czasy, kiedy to nowoczesność, postęp techniczny i "dalszy dynamiczny" rozwój przemysłu mierzono ilością obficie dymiących kominów. Modny ostatnio termin "zarządzanie środowiskiem" dla wielu firm oznacza przyjęcie i stosowanie zaleceń normy ISO 14001. Uzyskanie certyfikatu wg tej normy jest kolejnym - drugim - krokiem, po uzyskaniu certyfikatu jakości ISO 9000.

Po dekadach zaniedbań, również w dziedzinie ochrony środowiska, nadszedł czas na radykalne zmiany. Ostatnie dziesięciolecie, jak wykazują statystyki, to okres ciągłego obniżania się poziomu zanieczyszczeń, zarówno atmosfery, jak i wód powierzchniowych. Wynik taki osiągnięto z jednej strony w efekcie spadku produkcji i konsumpcji materiałów najbardziej przyczyniających się do powstawania zanieczyszczeń, a z drugiej - dzięki zasadniczym modernizacjom systemów ochrony środowiska w poszczególnych zakładach. Jako przykłady zakładów szczególnie uciążliwych dla środowiska wymienia się najczęściej huty, kopalnie, elektrownie. Istotnie, tego rodzaju działalność powodowała - i powoduje często nadal największe szkody - warto jednak wiedzieć, że o certyfikat zarządzania środowiskiem ISO 14001 występują także przedsiębiorstwa o mniejszej "sile rażenia" na środowisko. Stereotypem firmy - truciciela pozostają ciągle zakłady hutnicze. Czy słusznie?
Huta Pokój wyróżnia się na tle ogólnej sytuacji polskiego hutnictwa, jest bowiem zakładem hutniczym przynoszącym zysk (w 2000 roku 2372,3 tys. zł netto).
- Pamiętając o tym, że obecny przemysł musi żyć w symbiozie z biosferą, przy wdrażaniu w 1994 roku normy ISO 9002 tam już zostały uwzględnione elementy zarządzania środowiskiem, które w sposób kontrolowany prowadziły do minimalizacji zanieczyszczenia środowiska naturalnego - mówi Anna Lipiec, pełnomocnik dyrektora naczelnego ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania Jakością. - Na Śląsku widzimy na co dzień stan środowiska, który w perspektywie ostatniego dziesięciolecia poprawił się w sposób zauważalny. Funkcjonujący system w oparciu o uzyskany certyfikat ISO 14001, pozwala dokonywać rzetelnej oceny oddziaływania zakładu na środowisko i wspomagać kolejne kroki dostosowania naszej działalności do przepisów UE. Kolejną korzyścią z wdrożonego systemu jest podnoszenie świadomości pracowników firmy jak i lokalnej społeczności bezpośrednio zainteresowanej wpływem naszej działalności na otoczenie. Zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem obejmuje hutę wraz ze spółkami zależnymi "Euroblacha" SA i "Huta Pokój-Serwis" Sp. z o.o.
Posiadanie certyfikatu ma również wymiar marketingowy - spółka posiada kontakty handlowe z wieloma firmami, często o zasięgu europejskim lub światowym, które mają ściśle określone wymagania co do dostawców. Certyfikat dotyczący zarządzania środowiskiem, podobnie jak wcześniej ISO 9000, umożliwia hucie branie udziału w przetargach i zawieranie kontraktów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP