Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IT: koniec dyskusji – czas działać

Autor: Adam Brzozowski
11-07-2005 00:00

Pomysłów na konsolidację informatyki w sektorze energetycznym nie brakuje. Jednak zamiast się zastanawiać nad trudnościami i niebezpieczeństwem projektów, trzeba przejść do działania. Na uwolnionym rynku energii mają szansę powodzenia tylko koncerny przygotowane na nowe wyzwania. Informatyka musi być już teraz wpisana w strategię działania.

Konsolidacja branży energetycznej, niezależnie w jakim wariancie przeprowadzana, jest nieuchronna i przedsiębiorstwa muszą się spieszyć z jej realizacją. Jednak zanim firmy odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób realizować konsolidację, muszą zastanowić się, po co to robić i wpisać działania IT w strategie rozwoju całego przedsiębiorstwa.
– Czasu na dalsze dyskusje i opracowanie odpowiednich rozwiązań mamy bardzo niewiele – ostrzega Daniel Sosiński, architekt rozwiązań w HP Consulting & Integration. – Do 1 lipca 2007 r., grupy energetyczne muszą być przygotowane do obsługi klientów zgodnie z Dyrektywą 54. Oznacza to, że nawet dziś uruchomione projekty konsolidacyjne są obarczone dużym ryzykiem ich nieukończenia do tego czasu, zwłaszcza że firmy muszą przestrzegać reguł zamówień publicznych.


Kosztowne zagrożenia


Według Krzysztofa Rogulskiego, doradcy prezesa HP ds. energetyki, konsolidujące się firmy działają w specyficznym otoczeniu biznesowym i formalno-prawnym. Chodzi m.in. o dyrektywy unijne, akty prawne, rozporządzenia ministerialne, plany restrukturyzacji i konsolidacji, które mają wpływ na strategię rozwoju IT. Dopiero suma wszystkich czynników otoczenia pozwoli określić strukturę organizacyjną i model wdrożenia systemów IT. Proces konsolidacji poziomej (i być może pionowej) zbiega się z wejściem w życie nowych zapisów formalno-prawnych. IT musi wspierać procesy biznesowe i wdrażanie dyrektyw.

Warto uświadomić sobie, jakiego rodzaju są to wyzwania i jakiego rzędu inwestycje. Po połączeniach koncerny mają do obsługi kilku-, kilkunastomilionową rzeszę klientów, dla których muszą wystawić faktury na kilkaset milionów euro rocznie. Wydajność i funkcjonalność systemów IT takich jak ERP czy billing stają się krytyczne dla prawidłowości prowadzenia tych operacji. Jeśli zarząd podejmie chybioną decyzję o wdrożeniu konkretnego rozwiązania czy wdrożenia nieefektywnej strategii IT, straty mogą być olbrzymie (również te pozaekonomiczne) i długofalowe.

– Stąd trudność przy podjęciu decyzji inwestycyjnych w IT – uważa przedstawiciel HP.


Z wielu jedno


EnergiaPro Koncern Energetyczny powstał z połączenia pięciu zakładów. Po konsolidacji firma stanęła przed faktem znacznego stopnia zróżnicowania posiadanych systemów informatycznych. Podstawowym problemem była i jest zmiana przyzwyczajeń pracowników wyniesionych z różnych kultur organizacyjnych, a po części także teleinformatycznych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP