Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IT ma strategiczne znaczenie

Autor: Paweł Pamuła*
18-07-2005 00:00

Konsolidacja IT to zmiany środowiska informatycznego, których wynikiem jest spójna struktura obejmująca sprzęt, aplikacje, środowiska zarządzania, metody wymiany danych oraz procesy pracy i ludzi w te procesy zaangażowanych. Czemu ma ona służyć i dlaczego powinna być wpisana w strategię przedsiębiorstwa?

Odpowiedzią na pytanie o znaczenie i cele konsolidacji IT są wymagania rynku jego uczestników i otoczenie ekonomiczno-prawne. Firmy chcąc osiągnąć sukces muszą dostosowywać swoje działania do regulacji prawnych – dyrektyw unijnych i krajowych regulacji, ale również do czynników ekonomicznych – potrzeb rynku, klientów i do zachowania konkurencji.
Wymagania biznesu muszą być w sprawny sposób przetłumaczone na język usług dostarczanych przez dział IT przy użyciu narzędzi informatycznych. Jest to możliwe wówczas, gdy dobrze zdefiniowane są procesy obsługi środowiska IT. Prowadzi nas to do nowego podejścia do informatyki, która staje się usługodawcą dla działów biznesowych. Dział IT świadczy usługi dla przedsiębiorstwa, a zmiany w jego funkcjonowaniu mają przełożenie na funkcjonowanie odbiorców usług. Dlatego też IT jest narzędziem o znaczeniu strategicznym, a jego udział w sukcesie całego przedsiębiorstwa wzrasta wraz z postępującym w wielu branżach uwalnianiem rynku. Nie można też nie doceniać udziału IT w transformacji organizacji w ramach konsolidacji branży, gdy zmiany procesów biznesowych muszą znaleźć odzwierciedlenie także w funkcjonowaniu IT.

Tak więc staje się ważne umocowanie konsolidacji IT w strategii przedsiębiorstwa. Dla zarządów oznacza to redukcję kosztów i minimalizację ryzyka, a także wzrost poziomu jakości usług IT.


Typy i metody konsolidacji


Często konsolidacja IT jest zogniskowana wokół technologii i wtedy dotyczy standaryzacji infrastruktury teleinformatycznej: redukcji ilości centrów danych, ujednolicenia platform sprzętowych i systemów operacyjnych, konsolidacji sieci, centralizacji zasobów pamięci masowych, racjonalizacji systemów wydruku czy skonsolidowaniu komputerów użytkowników.

Inny obszar konsolidacji IT dotyczy personelu i procesów IT. Jego wynikiem jest uproszczenie procesów, integracja narzędzi zarządzania oraz efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich.

Ostatni element podziału to konsolidacja skupiona na racjonalizacji procesów biznesowych w połączeniu m.in. z usługami aplikacyjnymi, przetwarzaniem danych, planowaniem architektury IT czy IT governance – opierająca się na ich integracji i wprowadzeniu struktury modularnej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP