Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak mieć pod kontrolą ryzyko walutowe w eksporcie?

Autor: wnp.pl (KW)
07-02-2011 00:00
Jak mieć pod kontrolą ryzyko walutowe w eksporcie?
Wartość polskiego eksportu (w mln zł)

Ostatnie lata pokazują, że eksporterzy nie powinni lekceważyć ryzyka walutowego i zabezpieczać transakcje tak, aby ochronić swoje marże produkcyjne i handlowe. Wprawdzie wahania kursów walut nie były w minionym roku aż tak dotkliwe jak rok wcześniej, ale eksperci ostrzegają przed zawirowaniami na światowych rynkach finansowych, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla naszych eksporterów.

Po boomie w 2008 roku na opcje walutowe przedsiębiorcy stali się ostrożniejsi w stosowaniu tego typu zabezpieczeń transakcji. Teraz w systemie opcyjnym pozostali tylko tacy przedsiębiorcy, którzy wówczas stosowali je świadomie, zabezpieczając tak naprawdę ryzyko walutowe, a nie spekulując na rynku.
Eksperci twierdzą, że te transakcje są skuteczne, o ile korzysta się z nich umiejętnie.

Natomiast część firm została zmuszona do zaprzestania stosowania opcji, część zbankrutowała, część stwierdziła, że są to transakcje zbyt ryzykowne.

Po wielu aferach związanych z rynkiem opcji w połowie 2008 roku weszła w życie dyrektywa MIFID (w sprawie rynków instrumentów finansowych). Banki muszą w większym stopniu informować klientów, a w mniejszym oferować konkretne rozwiązania dotyczące instrumentów pochodnych.

Przedsiębiorcy muszą sami podejmować decyzję po wnikliwej analizie, czy ich firma jest gotowa do stosowania konkretnych instrumentów pochodnych. A jest w czym wybierać - od opcji, poprzez kontrakty terminowe, swapy, kredytowe instrumenty pochodne. Banki muszą sprawdzać tzw. adekwatność kapitałową, czyli możliwość zaangażowania danej firmy na rynku instrumentów pochodnych. Już na etapie analizy może się okazać, że niektóre firmy nie powinny stosować jakiegoś typu zabezpieczeń.

Eksperci bankowi ostrzegają, że jeśli firma nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej opcji, to najprostszą formą zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym jest terminowa transakcja wymiany walut.

Lekarstwem dla polskich eksporterów mogłoby być wejście Polski do strefy euro.

Teraz jednak już wiadomo, że perspektywa wspólnej waluty jest bardzo odległa.

W obecnych warunkach większość zalet posiadania euro nagle okazała się wadą...

Z punktu widzenia przedsiębiorców mówiło się, że po wejściu do strefy euro będzie wyeliminowany czynnik ryzyka kursowego. Z analiz wielu ekonomistów wynika jednak, że wcale nie musiałoby tak być. Dzięki temu, że mamy własną walutę, mamy też naturalny czynnik stymulujący polską gospodarkę.

Polski eksport musi się też zmagać z ostrą konkurencją na rynkach międzynarodowych.

Polityka proeksportowa w innych krajach jest bardzo zaawansowana. Najlepiej widać to na przykładzie Chin, które trzymają sztywny kurs juana względem koszyka wybranych walut. To jeden z przykładów bezpośredniego wsparcia eksporterów poprzez kurs walutowy. Inne państwa też się starają osłabiać swoje waluty. Widać to wyraźnie w strefie euro i w USA, gdzie stosowana jest polityka niskich stóp procentowych.

W tych krajach dochodzi do przepływów kapitałów państw rozwiniętych o niskich stopach zwrotu do państw o wysokich stopach zwrotu, między innymi do krajów azjatyckich. To powoduje aprecjację walut tych państw. I na tym poziomie odbywa się konkurencja na rynku.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Wartość polskiego eksportu (w mln zł)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP