Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak prezydent Wrocławia przyciąga inwestorów

Autor: Rozmawiali: Wojciech Kuśpik i Krzysztof Orłowski
05-04-2007 00:00 |  aktualizacja: 11-08-2010 17:13

Uruchomiliśmy coś, co nazwaliśmy "brygadą tygrysa" - specjalną grupę, która obsługiwała inwestorów - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Druga część wywiadu z Rafałem Dutkiewiczem dostępna jest tu.
Podczas ostatnich wyborów samorządowych głosowało na Pana 85 proc. mieszkańców Wrocławia. To rekordowy wynik wśród największych polskich miast. Co, pana zdaniem, zadecydowało o tak wysokim poparciu?

- Myślę, że wrocławianie, po pierwsze pozytywnie ocenili moją poprzednią czteroletnią kadencję, po drugie, uwierzyli w pewną wizję Wrocławia, którą zdołałem przedstawić.

Kolejnym czynnikiem, który odegrał ważną rolę, było to, że Wrocław jest miastem zarządzanym w sposób stosunkowo ciągły od 1990 roku. Wreszcie - byłem kandydatem popieranym przez najważniejsze ugrupowania polityczne, zarówno przez Platformę Obywatelską, jak i Prawo i Sprawiedliwość.
(...)
Za pana zwycięstwem w wyborach stoi też to, że Wrocław jest postrzegany jako miejsce, które odniosło również sukces gospodarczy - w przyciąganiu inwestycji, tworzeniu miejsc pracy. Co o tym zadecydowało?

- Strategia rozwoju miasta. Pierwszym jej elementem było tworzenie miejsc pracy. W 2005 roku złożyłem obietnicę, że raz w miesiącu będę pokazywał nowego inwestora, który przychodzi do aglomeracji wrocławskiej.

Śmiejemy się, że tej obietnicy nie dotrzymałem - bo pokazałem 11 inwestorów, a dwunasty pojawił się na początku stycznia następnego roku.

To był najbardziej intensywny czas - ściągnęliśmy rzeczywiście bardzo dużo inwestycji - wartych ponad 3 mld euro. W ich wyniku powstało bezpośrednio 40 tys. miejsc pracy.

Efekt gospodarczy, który jest rezultatem zarówno tych inwestycji, jak też ogólnego rozwoju gospodarczego, jest taki, że w ostatnich dwóch latach - w 2005 i 2006 r. - tylko w samym mieście powstało 120 tysięcy nowych miejsc pracy.

Strategia jest prosta - miejsca pracy to jest tylko pierwszy krok, drugi to wysoka jakość życia, a trzeci ma polegać na tym, że jak już jest dużo pracy, to ma ona być dobra. Więc to, czym się teraz zajmuję, to budowanie gospodarki opartej na wiedzy. Pewnym niezbędnym "podglebiem" dla tej strategii jest budowanie tożsamości - wiązanie Wrocławian z Wrocławiem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP