Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak sfinansować działalność badawczo-rozwojową?

Autor: DC
02-07-2012 00:00
Jak sfinansować działalność badawczo-rozwojową?

Działalność badawczo-rozwojowa to europejski priorytet mający napędzić wzrost i podnieść konkurencyjność. Struktura i poziom wydatków na ten cel sporo mówi o tym, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

W Polsce co roku na badania przeznacza się ok. 1,5 mld euro.
Porównywalne kwoty wydają na ten cel duże koncerny przemysłowe. Polska pod względem rządowych wydatków na badania i rozwój już w 2010 r. dogoniła średnią unijną. Nasz rząd przeznaczył na ten cel 0,26 proc. PKB, tymczasem średnia unijna to 0,27 proc. - Obecnie prawdopodobnie średnią unijną przekroczyliśmy, gdyż rządowe wydatki na badania i rozwój w Polsce nadal szybko rosną. Dlatego tak ważny jest analogiczny wzrost udziału sektora gospodarczego w finansowaniu badań - mówi Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Minister Kudrycka informuje, że dzięki wzrostowi pieniędzy na badania w 2011 r. mieliśmy dwukrotnie więcej zgłoszeń patentowych z uczelni wyższych, w porównaniu z rokiem 2007. W roku 2011 było to 1260 zgłoszeń.

Kolejne 0,3 proc. PKB na badania przeznacza sektor prywatny, co łącznie daje blisko ok. 0,6 proc. To znacznie mniej niż w innych krajach: w Unii Europejskiej średnia wynosi 1,95 proc., a w krajach skandynawskich powyżej 3 proc., w Stanach Zjednoczonych i Japonii wysokość nakładów przekracza 2,5 proc. PKB. Warto przy tym pamiętać, że PKB Japonii, USA czy wielu krajów UE jest wyższy niż w Polsce, co oznacza, że w praktyce na badania w tych krajach wydawane są znacznie większe kwoty niż w Polsce.

Ministerstwo nauki pracuje wspólnie z resortem finansów nad koncepcją uregulowań prawnych, które pozwoliłyby płatnikom podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przekazywanie 1 proc. należnego podatku na rzecz instytucji naukowych, co ma być impulsem do większego zaangażowania przedsiębiorców w sferę B+R.

Duże koncerny przemysłowe przeznaczają na badania tyle co Polska.

W 2012 roku firma BASF planuje rozszerzyć swoje badania naukowe i rozwojowe, przeznaczając na ten cel 1,7 mld euro. W roku 2011 BASF wydał na ten cel 1,6 mld euro. Shell w 2009 r. przeznaczył blisko 1,2 mld dolarów na badania naukowe i rozwój technologii.

Do światowych liderów pod tym względem należy także EDF. Roczny budżet francuskiego giganta energetycznego na B&R wynosi ok. 518 mln euro (w 2011 r. przychody grupy wyniosły 65,3 mld euro). EDF posiada 12 laboratoriów, w których pracuje ok. 2 tys. pracowników, w tym 370 doktorów i 220 doktorantów.

W ciągu roku grupa prowadzi pół tysiąca (!) programów badawczych. Na liście tematów są odnawialne źródła energii (w tym energia prądów morskich), samochody elektryczne, wytrzymałość materiałów stosowanych w elektrowniach konwencjonalnych i jądrowych, inteligentne sieci.

Poza Francją EDF posiada cztery centra badawczo-rozwojowe, jedno z nich w kwietniu br. zostało otwarte w Krakowie. W krakowskich centrum pracuje 13 specjalistów, którzy będą prowadzili badania w czterech głównych obszarach: spalania i współspalania biomasy, redukcji emisji do atmosfery, wychwytywania i składowania CO2 (CCS) oraz opracowania nowych kierunków zagospodarowania ubocznych produktów spalania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP