PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak węgiel z prądem

Autor: Dariusz Ciepiela
17-05-2015 09:39
Jak węgiel z prądem

Budowa poziomu 800 m wraz z uruchomieniem ściany w ZG Janina ma się zakończyć w 2019 r. Obecnie trwa pogłębianie szybu oraz drążenie wyrobisk udostępniających

Fot. Marcin Czekaj/Nasze Forum/Wikipedia, materiały prasowe
<b>Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia</b><br />
<br />
- Grupa Tauron udowodniła, że mariaż energetyki z górnictwem może przynieść korzyści obu stronom. W naszych strukturach znajdują się, skupione w Tauron Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego, które - dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką - z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie. <br />
<br />
W tej chwili kopalnie skupione w Grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo. Zgodnie z przyjętymi założeniami wskaźnik ten w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc. Aby temu sprostać, prowadzimy w zakładach górniczych znaczące inwestycje. Wyraziliśmy wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze, ponieważ możliwe jest, iż kopalnia ta - po głębokiej restrukturyzacji - może przyczynić się do zwiększenia poziomu niezależności paliwowej Grupy Tauron.
Wyniki Tauron Polska Energia obszaru wydobycie (w mln zł) Tauron Wydobycie &#8211; wyszczególnienie przychodów (w tys. zł)

Restrukturyzacja polskiego górnictwa ożywiła kwestię łączenia węgla z energetyką. Sceptycy wyraźnie ostrzegali przed operacjami mającymi polityczny, a nie ekonomiczny fundament. Czy mariaż z węglem może być dla energetyki korzystny?

Grupa Tauron posiada kopalnie węgla kamiennego w swojej strukturze od wielu lat. Ubiegły rok był pierwszym, w którym obszar wydobycia węgla w Grupie zanotował stratę netto. Rok 2015 zapewne również nie przyniesie dobrych wyników finansowych.
Spółka Tauron Wydobycie składa się z dwóch kopalń: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. W roku 2014 strata netto segmentu wydobywczego w grupie Tauron wyniosła 6,8 mln zł przy przychodach w wysokości 1,19 mld zł. W roku 2013 na wydobyciu węgla Tauron osiągnął zysk netto 65,7 mln zł przy przychodach 1,39 mld zł.

W trudnym otoczeniu

- Wiadomo, jaka jest sytuacja na rynku węgla, nie można oczekiwać zysków, jeżeli całe górnictwo ma straty. Na tle otoczenia Tauron Wydobycie i tak radzi sobie bardzo dobrze, poniesione straty były umiarkowane i jednocześnie niższe niż w przypadku innych spółek węglowych - ocenia Flawiusz Pawluk, analityk Pekao Investment Banking.

Planowano, że program poprawy efektywności w obszarze wydobycie w Tauronie w latach 2013-2015 ma przynieść 28 mln zł oszczędności. Jak informuje koncern, już w latach 2013- 2014 osiągnięto oszczędności na poziomie 27 mln zł, a więc 97 proc. docelowego poziomu redukcji kosztów.

- Tauron Wydobycie znajduje się pod kontrolą Taurona od kilku lat, więc można przyjąć, że jest optymalnie zrestrukturyzowany i dokapitalizowany - przypuszcza Krzysztof Kubiszewski,

analityk Domu Maklerskiego Trigon. - Zakładając, że układ zbiorowy pracy nie ulegnie diametralnej zmianie, a koszt wydobycia jest uwarunkowany przez warunki geologiczne, wynik segmentu jest funkcją ceny i wolumenu węgla. W 2014 roku wynik EBITDA segmentu wydobycia spadł o 67 mln zł do poziomu 98 mln zł. Wolumen sprzedaży węgla spadł o 0,6 mln ton do 4,9 mln ton, podczas gdy cena węgla dla energetyki obniżała się średnio o ok. 30 zł na tonie w 2014 r. Sprzedaż węgla do grupy Tauron była stała na poziomie ok. 3,5 mln ton, spółka utraciła jednak wolumeny sprzedaży poza grupę - dodaje Kubiszewski.

Jak wyjaśnia Tauron, niższy poziom sprzedaży wynikał przede wszystkim z sytuacji rynkowej górnictwa, zwiększonego importu węgla, głównie z rynków wschodnich, spadku produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego (na rzecz węgla brunatnego) oraz wzrostu produkcji energii elektrycznej z OZE, przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na energię przez odbiorców.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP