PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak zatrzymać świetnych pracowników w firmie?

Autor: Monika Godlewska, Specjalista Ośrodka Doradztwa i Treningów Szkoleniowych, HOMO CREATORE - HrNews.pl
29-07-2010 00:00 |  aktualizacja: 29-07-2010 11:04
Jak zatrzymać świetnych pracowników w firmie?

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak kosztowny jest proces zatrudnienia i wdrożenia nowego pracownika do pracy. Kiedy odchodzi kluczowy pracownik z naszego zespołu, koszty te są znacznie większe. W grę wchodzą również utracone korzyści, których były pracownik nie wygeneruje już swoją pracą.

Strach wspominać nawet o sytuacji, kiedy odchodzi menedżer, czy też inny specjalista, osiągający spektakularne sukcesy w swojej pracy i dysponujący unikalną wiedzą o specyfice firmy i branży. Straty z powodu ich odejścia mogą być równe kilkumiesięcznemu budżetowi sprzedaży firmy.
Co więc zrobić, aby zatrzymać w firmie bardzo dobrych pracowników?

Kiedy, jako trenerka, pytam uczestników szkolenia o powody odchodzenia z organizacji ich podwładnych, najczęściej pojawiające się odpowiedzi oscylują wokół braku możliwości wyższego wynagrodzenia, czy też odpowiedniego rozwoju zawodowego.

Zapewne jest w tym dużo prawdy. Nie ma co ukrywać, iż dla wielu ludzi motywacja finansowa jest bardzo ważna. Dla innych naczelną wartością jest wspinanie się po drabinie coraz to wyższych stanowisk.

Obecnie jednak samo wynagrodzenie, czy możliwość awansu tracą swą zdolność zatrzymania pracownika w firmie. Na szczęście coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę, iż pracownika nie można kupić samymi pieniędzmi. Pensja przestała być najważniejszym czynnikiem atrakcyjności pracy. Znacznie ważniejsze od pieniędzy, czy nowej wizytówki z wyższym stanowiskiem, okazuje się środowisko pracy i charakter samej pracy, a więc to wszystko, co składa się na prozę życia organizacyjnego.

Główna odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na bezpośrednich przełożonych i całej kadrze kierowniczej. Jeśli swoim zachowaniem nie stworzą odpowiedniej kultury i klimatu zaufania, niezwykle trudno będzie zatrzymać ludzi przed odejściem.

Nie ma pracownika, który lubi nadmierną kontrolę ze strony swego przełożonego. Niestety istnieją organizacje, które wdrożyły system szczegółowego nadzoru każdego procesu wewnątrz firmy, co budzi niezadowolenie podwładnych i ogranicza ich poczucie odpowiedzialności.

Dlatego, aby zatrzymać pracownika, warto się skupić na czynnikach, które powodują zadowolenie - i je wzmacniać oraz minimalizować te, które zdecydowanie demotywują ludzi do pracy.

Kiedy pytam uczestników na prowadzonych przez siebie szkoleniach dlaczego sami rozstawali się z poprzednimi firmami, najczęściej wymienianą przyczyną są niedobre relacje z przełożonymi.

Brak umiejętności komunikacyjnych u szefa, jest jedną z podstawowych przyczyn składania wypowiedzenia. Potwierdza to potoczne powiedzenie, iż pracownik przychodzi do firmy, ze względu na jej renomę a odchodzi z powodu szefa.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

58 680 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 241 105 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 691 225 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.