Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakie priorytety polskiej polityki energetycznej?

Autor: Ireneusz Chojnacki
23-06-2016 08:55 |  aktualizacja: 23-06-2016 08:58
Jakie priorytety polskiej polityki energetycznej?

foto: Piotr Waniorek / Żelazna Studio, Michał Oleksy, Lucjusz Cykarski, materiały prasowe

39.jpg

Niskie ceny energii, czyste środowisko, bezpieczeństwo energetyczne. Nie da się maksymalizować wszystkich tych celów jednocześnie. Który będzie priorytetem polskiej polityki energetycznej?

Koniec drugiej dekady maja br. znów przyniósł ostrzeżenie, że w nieodległej przyszłości Polska może mieć problemy z utrzymaniem rezerw mocy na bezpiecznym poziomie. Takie prognozy zawiera opublikowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) dokument "Prognoza pokrycia zapotrzebowania szczytowego na moc w latach 2016-35".
Decyzje pod presją

Konkluzje? By zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie kilku najbliższych lat, trzeba zapewnić terminowe oddawanie do eksploatacji realizowanych już i zaplanowanych tzw. JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych przez PSE) o mocy ok. 5,8 GW, a także dalsze użytkowanie jak największej części istniejących już elektrowni.

PSE podkreśla przy tym, że średnioterminowe bezpieczeństwo dostaw tak czy inaczej wymaga nowych mocy - bez względu na dopełnienie tzw. konkluzji BAT (kolejne zaostrzenie norm emisji zanieczyszczeń) dla pracujących już elektrowni.

A różnice? W tzw. scenariuszu modernizacyjnym BAT (zakładającym inwestycje dostosowawcze do zaostrzonych norm emisyjnych i - w konsekwencji - wydłużenie eksploatacji elektrowni) całkowite zapotrzebowanie na nowe zdolności wytwórcze do 2035 r. sięgnie ok. 23 GW. Kiedy w grę wchodzi tzw. scenariusz wycofań BAT (przys-pieszenie końca eksploatacji JWCD dla uniknięcia wspomnianych nakładów modernizacyjnych) zapotrzebowanie na nowe zdolności wytwórcze do 2035 roku wyniesie już ok. 30 GW.

Co ciekawe, wyniki analiz bilansowych wskazują, że już od 2020 r. (w scenariuszu wycofań BAT) oraz od 2022 r. (w scenariuszu modernizacyjnym BAT) może wystąpić niedobór rezerw mocy - bez uwzględnienia zdolności importowych.

PSE oceniają, że w przystosowaniu pracujących już elektrowni do nowych wymagań ochrony środowiska i w pow-stawaniu nowych źródeł wytwórczych mocno dopomoże stworzenie i utrzymanie warunków rynkowych, wspierających decyzje inwestycyjne.

- Do roku 2022 polski system elektroenergetyczny powinien być stabilny. Pod warunkiem, że wszystkie inwestycje w energetyce systemowej zos-taną ukończone planowo. Pojawia się jednak pytanie: co po 2022 r.? Wydaje mi się, że, biorąc pod uwagę m.in. cykle inwestycyjne w energetyce, zostało 1,5-2 lat na dyskusję, a po tym czasie trzeba wybrać konkretne kierunki działania - uważa Jarek Dmowski, partner i dyrektor zarządzający, The Boston Consulting Group przed publikacją raportu PSE, konkludując: - Decydenci muszą pokazać, że Polska jest w stanie stworzyć stabilne warunki działania gospodarki, bo kierunki zmian w energetyce wpłyną na decyzje inwestorów o lokowaniu inwestycji w przemyśle czy usługach.
39.jpg  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP