PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Lewandowski: Unia się nam rozdwaja

Autor: Jerzy Dudała
01-06-2011 00:00
Janusz Lewandowski: Unia się nam rozdwaja

Nie wiemy, jak społeczeństwa przyzwyczajone do życia w dobrobycie zareagują na bolesne programy oszczędnościowe - podkreśla komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski w rozmowie z Jerzym Dudałą.

Czy Polska powinna się obawiać, że zostanie obszarem peryferyjnym Unii Europejskiej?
- Obecnie można mieć w tej sprawie mieszane odczucia. Następuje zmiana ustrojowa w Unii Europejskiej.

Poziom koordynacji polityk gospodarczych i zarządzania centralnego gospodarką, jaki teraz funduje sobie strefa euro, był nie do pomyślenia kilka lat temu. Jednak zadecydowało o tym wyciągnięcie takich, a nie innych wniosków z kryzysu i jest na to zgoda polityczna, nieco wymuszona powyższymi okolicznościami. A więc rzeczywiście - Unia się rozdwaja.

Z drugiej strony bycie obecnie w strefie euro, czyli w tej części, która nabiera większej szybkości, oznacza też kłopoty. Oznacza wymierne daniny ze strony krajów, które wcale nie czują się na tyle bogate, by uczestniczyć w rozmaitych mechanizmach solidarności.

Ale to jest obecnie niejako składka członkowska. I ta składka członkowska klubu euro przewyższa korzyści z zasiadania w nim. A są to wymierne pieniądze dla takich krajów, jak Słowacja czy Estonia. W warunkach kłopotów budżetowych to na pewno nie jest dobra wiadomość dla parlamentów i dla polityków z tych krajów.

Zresztą jest w tym pewna iluzja, bo w całym mechanizmie uczestniczą również składki Grecji, Portugalii czy Hiszpanii, a więc krajów, które raczej będą korzystały z tego mechanizmu, a nie zasilały go.

Brzmi to naprawdę mało optymistycznie...

Nie do końca, bo jest, jak to w życiu, pewne wyjście pośrednie. Moja diagnoza jest pesymistyczna w sensie nastrojów panujących w Unii Europejskiej, w sensie stanu opinii publicznej i przemiany krajów bardzo eurooptymistycznych - takich jak Holandia - w kraje eurosceptyczne.

Na tę diagnozę składa się również fakt narodzin antyeuropejskiej, ksenofobicznej prawicy w wielu krajach, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali.

Na tym polega mój pesymizm. On się również odciska na perspektywach budżetowych. Politycy muszą bowiem reagować na nastroje opinii publicznej.

Natomiast można dostrzec to, że strefa euro jest klubem wymagającym składki i na razie wzywającym do podjęcia zobowiązań, nie dając wielkich korzyści nowym uczestnikom. Klub euro dokonuje wewnętrznej zmiany ustrojowej, co jest konsekwencją wniosków wyciągniętych z kryzysu. Natomiast sama zdolność wyciągnięcia wniosków jest optymistyczna. Świadczy bowiem o tym, że Unia niejako potwierdza swą kryzysową teorię, w myśl której przymuszenie przez kryzys powoduje dźwiganie integracji na wyższe piętro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP