Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: budżet - lustro naszych problemów

Autor: Janusz Steinhoff
13-11-2006 00:00
Janusz Steinhoff: budżet - lustro naszych problemów

Przyszłoroczny budżet państwa pozornie nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. Założony w nim 5-procentowy wzrost gospodarczy, 20-procentowa dynamika wzrostu eksportu, niska inflacja i spadające bezrobocie mogłyby świadczyć o tym, że mamy przed sobą rok budżetowy spod znaku bezpieczeństwa i stabilności. Mogłyby - bo, niestety, ten budżet nie uprawnia do optymizmu.

Autorzy dokumentu zakładają dochody w wysokości 226 mld 800 mln zł i o 30 mld zł wyższe wydatki. Dochody państwa wzrastają o 9 proc. i dokładnie o tyle wzrosły dochody z podatków. Z szumnych zapowiedzi obniżania podatków nie zostało - jak widać - nic... Wpływy z prywatyzacji zaplanowano zaledwie na poziomie 3 mld zł, co jest konsekwencją faktycznego zatrzymania tych procesów w niektórych branżach. W elektroenergetyce może mieć to daleko idące skutki w przyszłości. Po stronie wydatków zaplanowano 24,4 mld zł na współfinansowanie projektów unijnych. O trzy miliardy wzrosną nakłady na armię - w związku z zakupem samolotów F 16. Zasilony kwotą 1,2 mld zł zostanie również system ratownictwa medycznego, którego stworzenie tak istotne z punktu widzenia ochrony życia i zdrowia obywateli odkładano od 2001 roku! Wzrosną nakłady na policję, a podwyżki rent i emerytur pochłoną 2,8 mld zł.
Budżet na rok 2007 jest jednak zaledwie odzwierciedleniem największych naszych problemów - nie ma w nim intencji ich rozwiązywania. To główna jego wada.

Jednym z tych problemów jest tempo wzrostu zadłużenia. Wynika z niego, że coraz bardziej realne staje się zagrożenie osiągnięcia tzw. pierwszego progu ostrzegawczego (55 proc. PKB). Wygląda na to, że 30-miliardowa kotwica budżetowa jest za słaba, a poziom zadłużenia w relacji do PKB nadal będzie rósł. Przyczyną jest oczywiście 30-miliardowy poziom deficytu budżetowego, jak i tylko 3-miliardowe wpływy z prywatyzacji, które to środki stanowiąc przychody budżetowe pozwalają na finansowanie deficytu.

Innym, znanym, ale pogłębiającym się problemem, jest niska elastyczność budżetu. Poziom wydatków zdeterminowanych przekroczył już 72 proc., co silnie ogranicza możliwości racjonalnego kształtowania struktury budżetu przez Radę Ministrów.

Doświadczenie uczy, że najtrudniejsze reformy należy rozpoczynać w pierwszym roku rządów. Im bliżej do wyborów, tym mniejsza determinacja do ich przeprowadzenia. Ten budżet nie zmienia niczego, nie daje szans na konieczne zmiany w systemie finansów państwa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP