PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Janusz Steinhoff: nowe otwarcie, nowy styl

Autor: Janusz Steinhoff
11-12-2005 00:00
Janusz Steinhoff: nowe otwarcie, nowy styl

Raport otwarcia nowego rządu dokonany przez niezależnych ekspertów to nowa, dobra jakość w polskim życiu politycznym i niezły prognostyk na przyszłość. Otwartość na sądy innych i intencja pozostawienia kwestii społeczno-gospodarczych poza obszarem walki politycznej to cenna wartość. Rząd zbuduje swoją wiarygodność wówczas, gdy podejmie wyzwania wskazane przez autorów Raportu.

Definitywnie zakończył się okres formowania rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Faktem, który zamknął ten etap i otworzył czas efektywnego rządzenia państwem było opublikowanie tzw. raportu otwarcia. Tym razem jednak w przeciwieństwie do poprzedniej ekipy opracowanie to zlecono niezależnemu ośrodkowi myśli politycznej i gospodarczej – Centrum imienia Adama Smitha.
Raport Centrum to dobry, obiektywnie opracowany materiał wykorzystujący różnorodne źrodła, pokazujący najistotniejsze problemy gospodarcze kraju wraz z ich przyczynami.

Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk szkodzących polskiej gospodarce i przedsiębiorczości jest biurokracja. Jak stwierdzają autorzy Raportu, prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z wypełnianiem i przesyłaniem ton papieru. W skali roku firmowa biurokracja, związana przede wszystkim ze sprawozdawczością na potrzeby ZUS czy urządów skarbowych, pochłania 438 mln stron papieru. Polskie przedsiębiorstwo średniej wielkości wydaje na przesyłanie wymaganych przez urzędy dokumentów ok. 3 tys. zł rocznie.

„Papierowe” problemy potrafią uprzykrzyć przedsiębiorcom życie, ale istniejący od wielu lat niedowład polskiego sądownictwa gospodarczego grozi wielu firmom paraliżem, a w niejednym przypadku był przyczyną niezawinionej przez przedsiębiorcę upadłości – szczególnie w przypadkach, gdy chodziło o egzekucję długu od nierzetelnego kontrahenta. Polski przedsiębiorca czeka na rozstrzygnięcie sprawy przez sądy powszechne około tysiąca dni, podczas gdy czas od złożenia pozwu do wyroku wynosi na Litwie 154, a w Niemczech 184 dni. Bariery tej nie uda się obniżyć bez dodatkowych środków publicznych przeznaczanych na usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Środków tych, jak wynika z innego zestawienia w Raporcie Centrum, nie brakowało w ostatnich latach na rozwój instytucji uprawnionych do kontrolowania przedsiębiorstw. W latach 1997-2004 ich liczba wzrosła z 29 do 40.

Wysoki pozostaje w Polsce koszt utworzenia nowego podmiotu gospodarczego. Liczony jako procent dochodów per capita wynosi 22,2 proc. i jest, obok Węgier, najwyższy w całym regionie, a ponaddwukrotnie wyższy niż średnia dla ośmiu pozostałych nowych krajów UE.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP